19. 9. 2018

Rekonstrukce historického areálu Filozofické fakulty MU skončila

Do nového prostředí přichází v tomto semestru studenti a zaměstnanci Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (MU). V areálu v ulici Arna Nováka v létě skončila rekonstrukce budov C a D za 301 milionů korun, a tím zároveň přestavba celého historického sídla fakulty, kde byl léta umístěn rektorát celé univerzity. Studentům i zaměstnancům jsou teď k dispozici například nová čítárna, víc prostoru pro společnou práci a na místo se vchází novým vchodem.

Konec oprav znamená, že na filozofické fakultě končí provizorní režim. Jednotlivé budovy, přičemž nejstarší pochází z roku 1872, se postupně opravovaly už od roku 2012. Byla totiž jedinou z fakult Masarykovy univerzity, kterou se nepodařilo zahrnout do programu rozvoje materiálně-technické základny v letech 2004 až 2014, v jehož rámci byl postaven univerzitní kampus v Bohunicích a přebudována řada areálů v centru města.

„Dokončením rekonstrukce vznikl v centru města útulný kampus nabízející inspirativní prostředí pro výuku a bádaní v oblasti humanitních věd, jejichž význam není v současnosti pro společnost o nic menší než u věd přírodních. Právě společně mohou přírodní humanitní vědy přinášet výsledky relevantní pro zvyšování kvality života,“ sdělil Mikuláš Bek, rektor Masarykovy univerzity.

Rekonstrukce budov C a D zahrnovala přebudování vstupu do areálu. Budova D nejdříve částečně zmizela a na jejím místě vyrostla stavba se změněným vnitřním členěním, šesti patry poslucháren a rekonstruovanými inženýrskými sítěmi, novými okny a zateplením. Na vedlejší budově C se pracovalo hlavně na narušené statice. Dělníci také vyměnili podlahy a rozvody, opravili ústřední topení a částečně vodovod a kanalizaci.

„Znovuzpřístupnění historického areálu fakulty znamená pro mnoho pracovišť a studentů podstatně komfortnější pracovní a studijní prostředí, než jaké skýtaly provizorní prostory. Opět se tak oživí přirozené centrum fakultního dění, lidé se budou moci snáze a častěji setkávat, tak jako tomu bývalo v dobách před rekonstrukcí,“ uvedl Milan Pol, děkan Filozofické fakulty MU.

Centrem pro studenty fakulty by se měla stát především nová čítárna materiálů a elektronických informačních zdrojů, která se zrodila částečně v místech bývalého průchodu budovou D. Počítá se s tím, že zde bude možné organizovat také různé kulturní akce i pro mimouniverzitní veřejnost. Čítárna a další opravené prostory budou sloužit asi osmi tisícům studentů fakulty.

Na přednášky budou procházet mimo jiné kolem velké nástěnné malby připomínající genocidu Arménců, která navzdory předpokladům nakonec přežila rekonstrukci téměř celá. A chodit budou po časové schránce, která byla vložena do podlahy v budově D, aby její obsah časem připomenul, jak to na místě vypadalo dřív a co přestavba obnášela. Co naopak zůstalo původní, to je schodiště v budově C, která pochází z roku 1921 a projektoval ji architekt Miloš Laml, pradědeček Jana Horákové, dnešní proděkanky filozofické fakulty pro vnější vztahy.