4. 7. 2017

Historici umění ušli 1540 kilometrů po stopách středověkých poutníků

Celkem 1540 kilometrů napříč Švýcarskem a Francií ušla výprava studentů dějin umění Masarykovy univerzity (MU), která se v březnu vydala na pěší pouť po středověkých památkách a na začátku července dorazila zpátky do Brna. Projekt s názvem Stěhovaví historici umění byl ojedinělým experimentem, díky kterému měli studenti možnost bezprostředně se setkat s památkami a nahlížet na ně podobným způsobem, jako se na ně dívali lidé v době, kdy díla vznikla.

„Nebyl to jen zážitek z pěšího putování, ale také z mimořádné příležitosti, při níž jsme mohli například ikonickou sochu sv. Foy z 9. století ve vesnici Conques vidět jen ve světle svíček. Díky přirozenému světlu socha ožívá, a současný člověk tak může lépe porozumět vnímání svých středověkých předchůdců. Najednou je možné pochopit neskutečně velkou úctu, které se socha těšila,“ vysvětlil vedoucí výpravy Ivan Foletti, který působí na Filozofické fakultě MU a také na univerzitě ve švýcarském Lausanne. Záběry z této události jsou přístupné na internetu.

Dvanáct účastníků výpravy putovalo z Lausanne do Mont Saint-Michel. Sledovali středověké poutnické cesty, přičemž se postupně zastavili ve třech významných centrech klášterní kultury: Sainte-Foy v Conques, Saint-Benoît-sur-Loire a Mont-Saint-Michel v Normandii. Během těchto zastavení jim v klášterech přednášeli význační odborníci na středověk, jako je Hans Belting, Cynthia Hahn, Éric Palazzo, Cécile Voyer nebo Michele Bacci.

„Kromě studia středověkých památek jsme se setkali především s neuvěřitelnou štědrostí a pohostinností se strany desítek lidí. V době, kdy se Francie nacházela ve výjimečném stavu a ve volbách slavili úspěchy xenofobní pravicová hnutí, jsme zažili nevídanou otevřeností místních. Strach, který je cítit z médií, jako kdyby se vůbec netýkal obyčejných lidí, kteří se nebojí pečovat o neznámé cizince. Umělecko-historický projekt se tak stal i znamením naděje,“ uvedl Foletti.

Čtyřměsíční putování zakončené třítýdenním pobytem v opatství v Conques na jihu Francie zachytili poutníci na kamery a postupně vytvářejí krátkometrážní dokumentární filmy zaměřené na nejrůznější aspekty pouti. Na jejich Youtube kanálu jsou dostupné také přednášky světových odborníků z doprovodných seminářů a chystá se i závěrečná publikace.

Stáhnout fotky .zip 52 506 kB