7. 7. 2017

Studenti geologie na MU budou mít k dispozici cvičný hydrogeologický vrt

Výukový hydrogeologický vrt pro studenty nově připravovaného studijního programu Geoenvironmentální rizika a sanace vznikne v areálu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (MU) v Kotlářské ulici. Významně se tak rozšíří terénní výukové možnosti fakulty. Vrt a související přístrojové vybavení je součástí projektu s názvem Strategické investice Masarykovy univerzity do vzdělávání SIMU+, který je financován z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Příprava nového studijního programu, pro který bude hydrogeologický vrt určen, souvisí s měnící se poptávkou po absolventech. „Klasická geologie, která se zabývá především hledáním a dobýváním surovin, je na ústupu, což dokládá útlum či rušení těžby v řadě dolů v České republice. Na významu ale naopak nabývají problémy se sanacemi po těžbě či jinak znečištěného životního prostředí a otázky kvality podzemních vod. Právě takové zaměření chceme v budoucnu našim studentům nabídnout,“ uvedl děkan Přírodovědecké fakulty MU Jaromír Leichmann.

Hydrogeologický vrt bude hluboký třicet metrů a jeho průměr bude 16 centimetrů. Pořízení vrtu potrvá jeden až dva dny v závislosti na podmínkách, na které geologové narazí. „Předpokládáme, že v prvních metrech budou takzvané antropogenní navážky, které nám umožní nahlédnout do toho, co se dělo v prostoru fakulty v uplynulých stoletích. Zhruba od dvou až pěti metrů hloubky bychom už měli poznávat jednotlivé sedimenty a horniny,“ řekl Leichmann s tím, že se z vrtu získá materiál, který bude také sloužit pro výuku studentů.

K vrtu bude připojeno čerpadlo s výtlačným potrubím a další zařízení určená pro sledování hladiny a teploty podzemní vody. Vznikne tak základní pomůcka pro výuku hydrogeologie, která bude přístupná všem studentům. Ti sice dříve měli možnost účastnit se terénní výuky, ale nemohli ji absolvovat všichni.

Nový hydrogeologický vrt vznikne během počátku července letošního roku, nový studijní program se bude připravovat o něco déle. S jeho akreditací se počítá od roku 2018.