24. 2. 2023

Univerzitní kino Scala v pondělí obnoví svůj provoz

Univerzitní kino Scala bylo uzavřeno pouze po nezbytně nutnou dobu. V pondělí 27. února toto centrum společenského života, které už desátým rokem provozuje Masarykova univerzita, opět otevře své prostory návštěvníkům filmových projekcí, kurzů, přednášek i dalších představení. Univerzita k tomuto kroku přistoupila na základě informací, které obdržela od vlastníka budovy, jímž je město Brno.

Provoz Univerzitního kina Scala byl preventivně přerušen 16. února z důvodu doporučení statika, který v rámci stavebně diagnostického průzkumu sousedního Divadla Bolka Polívky objevil trhliny v konstrukci. Následně Statutární město Brno přijalo potřebná bezpečnostní opatření, na jejichž základě jsou obě budovy opět způsobilé k užívání.

„Získali jsme jednoznačně souhlasné stanovisko s provozem od majitele objektu. Byli jsme ujištěni, že budovy jsou bezpečné, neboť doplňující statická měření prováděná velmi citlivými měřicími zařízeními s citlivostí na tisícinu milimetru neprokázala žádný znepokojivý posun a všechny hodnoty odpovídají chování nosné konstrukce ve stabilním stavu. Nic tedy nebrání znovuobnovení provozu,“ říká manažer Univerzitního kina Scala Petr Dimitrov, podle kterého byl proveden např. také test audiosoustavy kina, který potvrdil, že ani akustické tlaky při současném nastavení audiosoustavy nijak neovlivňují stabilitu konstrukcí a nejsou nijak zaznamenány nainstalovaným měřicím zařízením.

Provoz Univerzitního kina Scala se tak 27. února vrátí do svého obvyklého a plnohodnotného režimu. „V pondělí odpoledne bude prostor Scaly patřit pravidelné výuce pro studenty v podobě kurzu Uměnovědný biograf, a ještě týž večer se bude promítat pro veřejnost film Melancholie, jenž je uváděn v rámci retrospektivy Larse von Triera. V úterý pak slavnostně zahájíme nový cyklus unikátního projektu Studentské kino, který ve spolupráci s kinem zajišťují studenti Masarykovy univerzity. Aktuální cyklus nese název Strach a hnus a reflektuje díla, která proslula velice otevřeným zobrazením jinak tabuizovaných témat. Zahajovacím snímkem tohoto cyklu bude kultovní Kubrickův film Mechanický pomeranč,“ dodává Dimitrov.

Jak bývá ve Scale tradicí, v programu nebudou chybět ani přednášky pro širokou veřejnost. První, popularizační přednáška s názvem Pozoruhodné osudy prvorepublikových vil se uskuteční už v úterý a o den později se divákům představí známá influencerka Zoe Meixnerová se svou přednáškou Literatura se píše u piva, která je uváděna v rámci univerzitního cyklu Kulturní dějiny piva.

Znovuobnovený provoz Scaly rovněž počítá s maratonem všech osmi filmů Harryho Pottera, který byl přeložen z minulého týdne na 4. a 5. března. V programu kina jsou také současné artové snímky nominované na Oscara – filmy Velryba a Tár. Kompletní program Univerzitního kina Scala najdou zájemci zde.

Diváci, kteří si nestihli vyřídit vrácení vstupného za akce, které se vlivem přerušení provozu nemohly odehrát, tak stále mohou učinit přímo na pokladně kina nebo se domluvit na e-mailové adrese
pokladna@kinoscala.cz.