12. 9. 2018

Výukovým centrem Bioskop prošlo za pět let 13 tisíc žáků

Vědecké výukové centrum Bioskop působí na Masarykově univerzitě už pět let a za tuto dobu prošlo jeho programy na 13 tisíc účastníků. Z původních šesti kurzů rozšířili organizátoři nabídku už na 41 tematických hodin pro žáky základních a středních škol, pedagogy i širší veřejnost. Nabízí také půlroční kroužky nebo letní školy. Kurzů se v roli žáků i lektorů zúčastnila již řada talentovaných studentů, kteří uspěli v celostátních kolech středoškolské odborné činnosti i v mezinárodních vědeckých soutěžích.

Právě snaha přitáhnout děti a mladé lidi ke studiu přírodovědných oborů a seznámit je s univerzitou a prací vědců stála před pěti lety za vznikem výukového centra. „Nejen poznávací a vzdělávací úloha Bioskopu, ale i zapojení středoškoláků do reálných vědeckých projektů, je důkazem zcela jedinečného konceptu,“ uvedl jeden z iniciátorů jeho vzniku biochemik Lumír Krejčí z Masarykovy univerzity.

Zajímavé téma pro středoškolskou odbornou činnost našla v Bioskopu třeba Kateřina Kudličková. S výsledky své práce zaměřené na výzkum leukémie se nakonec letos stala jednou z laureátek ceny České hlavičky a do Bioskopu se vrátí jako lektorka.

Mezi zhruba padesáti lektory, kteří v Bioskopu působili či působí, se pak objevily třeba vítězka loňského ročníku soutěže o nejlepšího mladého evropského vědce European Union Contest for Young Scientists – EUCYS Karina Movsesjan nebo Hana Sedláčková, která před třemi lety získala ocenění Undergraduate Awards označované jako Nobelova cena pro mladé. Obě mladé vědkyně nyní studují v zahraničí.

Bioskop aktuálně nabízí kurzy pro věkové kategorie od šesti, dvanácti a šestnácti let a na vybraná témata školí také učitele. Veřejnost se může s kurzy Bioskopu setkat na celé řadě popularizačních akcí, jako je Festival vědy či Noc vědců.

Od svého vzniku do konce letošního srpna uspořádalo centrum už 686 kurzů a každoročně rozšiřuje jejich nabídku. Letos se například objeví nové kurzy o plastech nebo fosiliích. „V budoucnu bychom chtěli ještě více pomáhat mladým lidem při hledaní jejich odborného zaměření a iniciovat také vznik odnoží Bioskopu v oblastech mimo přírodní vědy,“ doplnil Lumír Krejčí.

Kurzy jsou určené pro třídy o dvaceti až třiceti žácích. Jejich délka je přizpůsobená věku účastníků, nejkratší má hodinu a půl, nejdelší trvají až pět hodin. Třídě se věnují vždy dva lektoři. Kurzy jsou zpoplatněné částkou od 50 do 150 korun. Na zajištění kurzů se finančně podílí také Přírodovědecká fakulty MU, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, magistrát města Brna a řada dalších sponzorů.

Stáhnout fotky .zip 15 698 kB