24. 2. 2020

Výzkum: Děti v Česku i zahraničí se na internetu seznamují s cizími lidmi běžně

Aktuálnímu tématu setkávání dětí a dospívajících s neznámými lidmi prostřednictvím internetu se mimo jiné věnoval výzkum EU Kids Online 2020, který zkoumal to, jak děti nakládají s internetem v 19 zemích Evropy. Z výsledků plyne, že hlavně starší děti se v prostředí internetu celkem běžně seznamují s neznámými lidmi a asi u pětiny českých dětí dochází i k následným osobním setkáním mimo internet.

Většinu těchto setkání přitom samotné děti hodnotí převážně jako pozitivní zkušenost. Psychologové z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, kteří výzkum zpracovávali za Českou republiku, proto shrnují, že ačkoliv takové chování může mít rizika, jedná se o běžnou součást dospívání.

Výzkumu EU Kids Online se v Česku účastnilo více než 2500 dětí a dospívajících ve věku od 9 do 16 let, kteří používají internet. Vědci se mimo jiné ptali, zda tam děti komunikují s neznámými lidmi a zda následně došlo i na osobní setkání. V prvním případě odpovědělo kladně 44 procent dětí, což je srovnatelné například s výsledky z Estonska (42 %) či Portugalska (46 %). Na osobní setkání pak šlo u 20 procent dětí. Výzkumníci přitom upozorňují, že ačkoliv se čas, který děti tráví na internetu, za posledních deset zhruba zdvojnásobil, poměr dětí, které tam někdy komunikovaly s někým neznámým, zůstal přibližně stejný.

„Mnoho rodičů se obává hlavně kontaktu s neznámým člověkem z internetu v běžném životě. Často se bojí, že někdo s dítětem naváže důvěrný vztah a následně jej vyzve k osobnímu setkání za účelem sexuálního či jiného zneužití dítěte. Je ale nutné říct, že navazování kontaktu s cizími lidmi, zejména vrstevníky, je běžnou součástí dospívání v online světě i mimo něj. Dospívající musí být jednoduše opatrní, ať byl kontakt započat kdekoliv, a i když se jedná o vrstevníky,“ podotýká psycholog David Šmahel z Masarykovy univerzity, koordinátor studie za Českou republiku.

Výzkumníci se dětí ptali také na otázku, jaké dojmy v nich setkání s novými známými i v běžném životě vyvolalo. Pozitivní zprávou je, že v 77 procent případů hodnotili děti a dospívající osobní setkání s takovým člověkem pozitivně. V 10 procentech případů byli děti či dospívající ze setkání trochu rozrušení a pouze z jednoho procenta setkání odcházeli dost či hodně rozrušení. České děti se nejčastěji setkávaly s lidmi, kteří byli přibližně stejně staří jako ony samy – bylo tomu tak v 61 procentech případů. Proti tomu setkání s dospělými jsou poměrně vzácná – došlo k nim pouze ve 4 procentech případů z těch dětí, které se s někým setkaly (tj. celkem méně než 1 procento dětí).

„Používání internetu vystavuje děti a dospívající určitým rizikům, která by se neměla zlehčovat. Zároveň však není dobré podléhat panice a vnímat kontakty na internetu nutně negativně, pro řadu dětí a dospívajících jsou totiž přínosné. Na co se musíme zaměřit, je s dětmi a dospívajícími o těchto rizicích mluvit a probírat s nimi, jak na internetu i mimo něj komunikovat s neznámými lidmi bezpečně, což platí zejména pro rodiče a školy,“ shrnuje výsledky jedna z autorek výzkumu, psycholožka Hana Macháčková z Masarykovy univerzity.
Podrobnější informace k tématu naleznete v článku na webu výzkumného týmu IRTIS Masarykovy univerzity. Novinky od týmu IRTIS můžete také sledovat na Facebooku.

Stáhnout článek .pdf 275 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info