Stipendijní programy pro studenty z Ukrajiny

V reakci na alarmující situaci na Ukrajině zahájila Masarykova Univerzita (MU) ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy stipendijní program pro studenty z Ukrajiny. Přijatí studenti mohou začít jejich studium na MU co nejdříve v závislosti na vybrané fakultě a programu.

Akademický rok na MU a adaptační programy na jaře a v létě 2022

Akademický rok 2021/2022 na Masarykově univerzitě začal v září 2021 a skládá se ze dvou semestrů: podzimního semestru (září-leden) a jarního semestru (únor-červen).

I přesto, že je MU momentálně uprostřed jarního semestru, mohou studenti z Ukrajiny své studium začít ihned po přijetí, bez ohledu na začátek semestru nebo začátek nového akademického roku 2022/2023, který je v září.

Studenti s jazykovou bariérou se mohou také přihlásit na adaptační programy, které MU naplánovala na jaro a léto 2022 (kurzy v českém jazyce, intenzivní letní školy českého jazyka atd.) Studenti za ně získají 20 kreditů. Po dokončení adaptačního programu by studenti měli dosáhnout úrovně B2 v českém jazyce a být připraveni začít jejich studium v akademickém roce 2022/2023 (začínajícím 12. září 2022) bez jakýchkoliv jazykových komplikací.

Podmínky účasti a finanční podmínky

Podmínky účasti

• Uchazeč musí být ukrajinským občanem
  • Stipendijní program je určen pro studenty, kteří:
  • Stipendia jsou určena pro ukrajinské studenty k prezenčnímu studiu na Masarykově univerzitě (tj. bakalářské, magisterské a doktorské programy vyučované v češtině, angličtině, němčině atd.).
  • Krátkodobý výměny pobyt je také možný.

Finanční podmínky

• Stipendium nabízí až 11.800 CZK měsíčně (zhruba 480 EUR), záleží na délce zamýšleného pobytu. Maximální výška grantu je 118.000 CZK za kalendářní rok.

Přihláška a uzávěrka přihlášek

Přihláška se podává online přes informační systém MU. Tyto informace vyplní studenti v online přihlášce podle vybrané fakulty.

Věci, které je dobré mít připravené:

• Základní informace o uchazeči (jméno, adresa, kontaktní údaje atd.)
  • Doklad o dočasné ochraně pro ukrajinské občany
  • Informace o předchozích studiích na Ukrajině
  • Informace o jazykových dovednostech (např. B2 v angličtině atd.)
  • Kopie občanského průkazu nebo pasu
  • Nepovinné informace a dokumenty
    • Občanský průkaz nebo pas
    • Potvrzení o studiu
    • Transcript of records s viditelným GPA
    • Životopis
    • Doktorandi mohou poslat návrh výzkumu
  • Některé fakulty požadují také kopii občanského průkazu nebo pasu, středoškolské vysvědčení nebo výpis z vysokoškolského studia (pročtěte si prosím instrukce v informačním systému MU během vyplňování přihlášky)

Uzávěrka přihlášky
MU vyhodnocuje přihlášky ve vlnách a výsledky přijímacího procesu by měly být známy co nejdříve. Přihlášky mohou být podávané od 15. dubna 2022 do 31. května 2022 tady.

Výběrová kritéria
Každá přihláška je vyhodnocována individuálně zástupci jednotlivých fakult.

Studijní programy a informace fakult

Níže jsou uvedeny odkazy na webové stránky všech fakult Masarykovy univerzity s konkrétními informacemi o přijímacím řízení. Přihlášky lze podávat od 15. dubna 2022 do 31. května 2022 přes Informační systému MU.

Fakultní weby s detaily přihlášek:

Užitečné odkazy pro ukrajinské občany

Kdy mohu očekávat výsledek své žádosti?
Každá přihláška je individuálně hodnocena zástupci fakult ve vlnách, takže čím dříve se uchazeči přihlásí, tím dříve se mohou dočkat jejich výsledků.

Kdy mohu zahájit studium na MU?
Závisí na fakultách, jejich individuálních procesech a možnostech studentů.

Kdy dostanu první stipendium?
Jakmile jsou studenti přijati, musí si otevřít bankovní účet v České republice a nahrát údaje o účtu do informačního systému. Brzy poté může být stipendium vyplaceno.

Máte otázky?

Napište na scholarships.ukraine@muni.cz,
Vždy prosím uveďte, o jakou fakultu MU máte zájem.