15. 9. 2022

Hruška, Kuběna, bratři Reynkové. Výtvarník Petr Veselý představí fotografie básníků

Čítárnu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity zaplní od příštího týdne pět desítek černobílých fotografií Petra Veselého. Výstava významného brněnského výtvarníka nese název Hruškovy boty a potrvá do konce listopadu.

Z básníků zachycených objektivem Petra Veselého se návštěvníci mohou těšit na Víta Slívu, Pavla Švandu, Petra Hrušku, Jiřího Kuběnu, Ivana Wernischea další. „Teprve z odstupu, při prohlížení záběrů, jsem si postupně uvědomoval některé prvky, které záběry z různých míst spojují. Nejrůznější atributy, charakteristická gesta rukou, držení těla, výraz tváře soustředěné na obsah slova, na bytí slovem, na bytí teď,“ uvedl autor.

Malíř, pedagog a básník Petr Veselý pochází z brněnského Jundrova je autorem dvou básnických sbírek (Jundrov a Kovadlina). Výtvarné umění a poezie se u něj doplňují. „Není to záměrné, ale jsou verše či básně, které mají stejné téma jako nějaká kresba nebo obraz. Neznám odpověď na to, co bývá první. Někdy báseň předchází a verš otevře oči pro něco, co jsem neviděl. Někdy maluji obraz a zrodí se pojmenování. Zjistím, že je to vlastně verš, který by bylo možné dál rozvíjet,“ uvedl Veselý.

Většinou fotografuje nejen vystupující básníky, ale také prostředí, které je pro Veselého určující obsahem, osvětlením či kompozicí. Pracuje s různým měřítkem postav a věcí, s jejich umístěním ve formátu, se vzájemnými vztahy. A nakolik je podle Veselého každá fotografie pohledem do minulosti nebo přítomnosti? „Náš mentální i fyzický kontakt s ní se děje právě teď. Rudolf Hrušínský v postavě ve Spalovači mrtvol říká o fotografii, že je věčnou konzervou právě přítomného času. Jinými slovy snad fotografie neodkazuje jen k tomu, co již bylo, ale co je opakovaně teď. Nejsou tak dokumentem, spíše jsou z času vytrženy, jsou jeho relikvií,“ přiblížil svůj autorský přístup Veselý.

Petr Veselý je považován za jednu z výrazných osobností české malby posledních pěti desetiletí. „Jeho východiska jsou v pravém slova smyslu eklektická – zatímco přesvědčení o umění jako svébytné hodnotě lze považovat za bytostně modernistické, schopnost redukovat smyslový svět na znak, vyjmout jej z jeho původního prostředí a adaptovat pro účely díla, za ryze postmoderní,“ uvedla historička umění Barbora Kundračíková.

Fotografování básníků ukončil Petr Veselý zhruba před třemi lety. „Naposledy jsem fotil Blanku Kostřicovou v jejím rodném domku v České Třebové, nedlouho nato ještě Pavla Švandu. Symbolické je, že jsem tyto poslední soubory později nenašel a potom už jsem svůj malý Canon nenosil. Jakýmsi šťouchňutím pro mě bylo letošní čtení Petra Hrušky na Měsíci autorského čtení. Petr na pódiu stál a v jeho postoji byla nápadná vertikálnost, doslova úzkost. Výběr básní četl dvakrát po sobě a ve čtení, respektive v Petrově soustředění, to bylo cítit, tedy i v tom, jak stál. Pro takové situace se fotí a mrzelo mě, že fotoaparát nemám. Pro tuto výstavu to naznačuje i určitý, fotografií nenaplněný oblouk k Petrovým botám. Petra jsem mimo jiné fotil před lety během čtení na pedagogické fakultě a o málo později jsem Petrovy boty maloval,“ uvedl k názvu výstavy Veselý.

Výstavu doplní doprovodný program: 5. října od 17.00 h se v Čítárně na autorském čtení představí jeden z fotografovaných básníků Martin Reiner, 3. listopadu Veselého tvorbu přiblíží Barbora Kundračíková z Univerzity Palackého v Olomouci. Její přednáška má název Nohy, uši, židličky Petra Veselého. „Veselý ve své tvorbě často cituje, odkazuje se k básníkům, malířům, jejich dílům, věcem i částem těl. Proč? A jak? Kde končí imaginace v jednom médiu a začíná se rozvíjet v jiném?,“ přiblížila obsah přednášky Kundračíková.

Básník, prozaik a nakladatel Martin Reiner v Čítárně v premiéře představí esej o psaní. „Napsal jsem jej v červnu pro sborník pořádaný Radkem Malým, a který ještě nevyšel, ani jsem jej zatím nikde nečetl. Věřím, že by mohl zaujmout ty, kdo sami píšou nebo chtějí psát,“ upřesnil Reiner.

Výstava potrvá do 30. listopadu a je volně přístupná všem návštěvníkům. Zdarma je také účast na doprovodném programu. Vstup do Čítárny – kavárny kaFFeje možný z ulice Arna Nováka 1.

 

Petr Veselý: Hruškovy boty

Výstava v Čítárně / kavárně kaFFe Filozofické fakulty, Arna Nováka 1, Brno

Vernisáž: 20. září v 17.00, výstavu zahájí básník Zdeněk Volf, autor Petr Veselý přečte ukázky ze svých básnických sbírek. Výstava potrvá do 30. listopadu 2022.

Stáhnout článek .pdf 113 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info