Informace o projektu
Dokumentace Ústředí lidové umělecké výroby: zdroj poznání a inspirace
(Dokumentace ÚLUV)
- Kód projektu
- DH23P03OVV031
- Období řešení
- 3/2023 - 12/2027
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Ministerstvo kultury ČR
- NAKI III: Program na podporu aplikovaného výzkumu v oblasti národní a kulturní identity (2023 až 2030)
- Fakulta / Pracoviště MU
- Filozofická fakulta
- Další fakulta/pracoviště MU
- Ústav výpočetní techniky
- Spolupracující organizace
-
Národní muzeum
- Odpovědná osoba PhDr. Klára Woitschová, Ph.D.
- Odpovědná osoba Mgr. Lenka Drápalová
Projekt si klade za cíl zpracování, zpřístupnění a prezentaci dokumentačního fondu Ústředí lidové umělecké výroby, který má potenciál sloužit jako důležitý pramen pro studium tradiční rukodělné výroby a jejich organizovaných forem a zároveň jako cenná inspirace pro revitalizaci rukodělných technik, různé obory uměleckého řemesla i současné tvůrce, kreativní průmysl a design. Hlavní cíl projektu spočívá v tvorbě veřejně dostupné databáze, která všem zájemců v uživatelsky přátelském prostředí zpřístupní informačního bohatství fondu, zároveň ale znovu (virtuálně) propojí dokumentační materiál nekoncepčně rozdělený po zrušení podniku ÚLUV do dvou celků ve správě dvojice samostatných paměťových institucí (Národní muzeum a Národní muzeum v přírodě).
V návaznosti na hlavní cíl (a na něj navázaný výstup v podobě databáze) směřuje projekt prostřednictvím dílčích tematických os a jednotlivých výstupů k co nejefektivnějšímu využití sdělného potenciálu dokumentačního fondu ÚLUV ze strany různých uživatelských skupin. Vedle zprovoznění „virtuální badatelny ÚLUV“ (databáze) bude proto kategorie aplikovaných výstupů zahrnovat popularizaci a prezentaci obsahu fondu prostřednictvím výstavy s kritickým katalogem, zpracování audiovizuálních dokumentů přibližujících vybrané technologické postupy i metodiku, v kategorii dalších výstupů odborné studie věnující se dílčím tematickým oblastem a konferenci.
Cíle udržitelného rozvoje
Masarykova univerzita se hlásí k cílům udržitelného rozvoje OSN, jejichž záměrem je do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života na naší planetě.