Vědci z MU budou školit odborníky z Harvardu
Harvard Medical School požádala vědce z Masarykovy univerzity o webinář k softwaru na modelování bílkovin.
Díky spolupráci Přírodovědecké fakulty a Fakulty informatiky MU vznikl softwarový nástroj CAVER, který umožňuje počítačově analyzovat vnitřní strukturu proteinu. Lze tak odhadnout jeho reaktivitu s jinými molekulami dříve, než se začnou provádět zdlouhavé a finančně náročné laboratorní experimenty.
Projekt CAVER, který vznikl díky mezioborové spolupráci na MU, zahrnuje dva softwarové nástroje. Aplikace CAVER slouží k analýze proteinových struktur. Nástroj CAVER Analyst se využívá k vizualizaci a prozkoumání detekovaných tunelů.
Oba nástroje slouží výzkumným týmům po celém světě. Hlavní uplatnění našel software v proteinovém inženýrství a vývoji nových léčiv. Zájem o něj jsme ale zaznamenali i v dalších odvětvích, jako je kosmetický průmysl, zemědělství či doprava.
Zásadním přínosem CAVERu je jeho schopnost analyzovat vnitřní strukturu proteinu a tím odhadnout jeho reaktivitu s jinými molekulami ještě předtím, než jsou prováděny zdlouhavé a finančně náročné laboratorní experimenty.
Základní principy, které se v CAVERU využívají, byly již dříve použity v Loschmidtových laboratořích například při objevení enzymu pro rozklad yperitu. Tento postup byl následně patentován. Samotný nástroj CAVER se používá například při stabilizaci proteinů, která byla rovněž patentována.
Projekt CAVER je nyní z části podporován mezinárodním výzkumným programem ELIXIR. Na vývoji nástroje CAVER Analyst se podílela pracoviště na TU Wien a University of Bergen. Aplikaci CAVER také zmiňují nejvýznamnější časopisy v oboru, např. Nature, Science, PNAS, The Journal of Biological Chemistry a další.
CAVER Analyst rovněž integruje nově vytvořené přístupy k vizualizaci tunelů, které byly v roce 2015 publikovány v impaktovaných časopisech Computer Graphics Forum, Transactions on Visualization and Computer Graphics a Bioinformatics.