Že to děti přehání s počítači, říká každá nová generace
Psycholog David Šmahel zkoumá chování dětí na internetu.
Už od poloviny 90. let se výzkumné týmy z FSS MU věnují psychologickému a sociálnímu vývoji dětí a mládeže. Vzniklo zde několik studií, které mimo jiné popisují životní styl dnešních dvacátníků.
Institut výzkumu dětí, mládeže a rodiny je odborným pracovištěm FSS MU. Výzkum psychického a sociálního vývoje dětí a mládeže zde probíhá ve třech oblastech:
Projektem, který zaznamenal velký mediální ohlas, je výzkum s názvem Cesty do dospělosti. Ten si klade za cíl zjistit, co se děje v životě mladých lidí mezi jejich dvacátým a třicátým rokem. Z výzkumu například vyplývá, že 72 % dotázaných se necítí být vždy plně dospělými, byť jsou už dávno za hranicí plnoletosti.
Vědci institutu se také zúčastnili významného evropského projektu EU Kids Online, kde zkoumali možná rizika používání digitálních médií pro české i evropské děti a dospívající. Zjistili, že ve srovnání s ostatními evropskými dětmi patří ty české mezi ohroženější. Z výsledků vyplývá, že je v České republice třeba zvýšit povědomí rodičů i učitelů o možných rizicích internetu a nabídnout jim rady a doporučení, jak se s problematikou vypořádat.
Výsledky výzkumů jsou pravidelně publikovány v prestižních oborových časopisech, jako jsou například Developmental Psychology, Journal of Adolescence, Journal of Adolescent Research. V rámci institutu je také vydáván významný mezinárodní časopis Cyberpsychology: Journal of Psychosocial Research on Cyberspace.
Naši vědci přednášejí na mezinárodních konferencích a spolupracují také se špičkovými zahraničními partnery v Evropě i v USA – např. London School of Economics, University of California, Clark University, University of Bologna, University of Jena, Örebro University a dalšími.