Archeologie na filozofické fakultě: Od jižní Moravy po Sýrii
Odborníci z Masarykovy univerzity odhalují tajemství Velké Moravy i prvních zemědělců v Mezopotámii.
Nejmodernější přístrojové vybavení a laboratoře jezdí do Interdisciplinárního centra při Ústavu archeologie a muzeologie na MU využívat přední čeští i zahraniční archeologové. Že má ústav zásadní význam pro zkoumání historie a kultury, dokládá i to, že právě zde vznikla první katedra UNESCO Chair on Museology and World Heritage na světě.
Zkoumáme vývoj a proměny osídlení krajiny především ve středovýchodní Evropě. Odkrýváme každodenní život tehdejších lidí a jejich vztah k přírodnímu prostředí. Kromě archeologů spolupracují na výzkumu vědci z dalších oborů společenských a přírodních věd.
Zajišťujeme archeologické a geofyzikální terénní výzkumy včetně zpracování nálezů, 3D dokumentace, materiálové analýzy a konzervace. Vyhledáváme neznámé archeologické památky s pomocí magnetometrů, georadarů, elektroodporové metody i formou analytických povrchových sběrů prováděných s pomocí GPS a Real-Time Kinematic Rove. Mediálně známý je například objev velkomoravské rotundy v Pohansku na Břeclavsku.
V českém prostředí opíráme terénní výzkum o stanice v Těšeticích, Pohansku a Rokštejně/Panské Lhotě. Expedice v Sýrii v Tell Arbid Abyad byla v důsledku ozbrojeného konfliktu v zemi dočasně přerušena a přesunuta na Krétu.
Výzkumné centrum navíc buduje znalostní zázemí, ze kterého je možné vycházet při přípravách krizových strategií. I díky činnosti centra mohou řídící orgány v budoucnu rozpoznat vnější impulzy, které ohrožují udržitelný růst a rozvoj společnosti. V případě krize pak budou schopny rozhodovat se znalostí širšího historického kontextu.