Kontakt

Máte dotaz či připomínku? Napište nám.  

Často kladené dotazy

Studijní záležitosti

Mohu si požádat o vystavení nového diplomu?

V případě ztráty originálu vysokoškolského diplomu vám rádi vystavíme druhopis diplomu. Pokud je vaše studium mladší deseti let, obracejte se prosím na studijní oddělení vaší fakulty, pokud bylo ukončeno před deseti lety a dříve, váš požadavek zpracuje Archiv Masarykovy univerzity

Mohu si požádat o ověření diplomu pro zaměstnavatele?

Pravost diplomu si může zaměstnavatel či personalista bezpečně ověřit online prostřednictvím služby PravyDiplom.cz pomocí čísla diplomu. Službu PravyDiplom.cz vyvíjí a provozuje tým Informačního systému Masarykovy univerzity. 

Mohu získat výpis ze studijních plánů?

Výpis z vašich studijních plánů vám rádi poskytneme. Pokud je vaše studium mladší deseti let, obracejte se prosím na studijní oddělení vaší fakulty, pokud bylo ukončeno před deseti lety a dříve, váš požadavek zpracuje Archiv Masarykovy univerzity.

Mohu získat potvrzení o studiu?

Potvrzení o studiu vám rádi poskytneme. Pokud je vaše studium mladší deseti let, obracejte se prosím na studijní oddělení vaší fakulty, pokud bylo ukončeno před deseti lety a dříve, váš požadavek zpracuje Archiv Masarykovy univerzity.

Karta absolventa

Musím si platnost karty prodlužovat?

Platnost karty je neomezená - pro čerpání univerzitních výhod není třeba platnost karty prodlužovat.

Expiraci podléhá pouze platnost benefitního programu Alive (platnost najdete na zadní straně karty), který je pro první dva roky součástí karty. Po uplynutí této doby je v případě zájmu o jeho prodloužení nutné zakoupit si tzv. revalidační známku na této adrese

Pokud si revalidační známku nezakoupíte, na platnost Karty absolventa a univerzitních výhod to nebude mít žádný vliv. 

Mohu požádat o opětovné vystavení karty?

V případě, že jste svou kartu ztratili nebo se vám po vystavení karty změnily vaše osobní údaje, můžete požádat o vystavení nové karty. Kartu si však nelze zakoupit standardní cestou skrze Obchodní centrum. Napište nám prosíme svůj požadavek na adresu absolventi@muni.cz a my vám zašleme speciální odkaz k vytvoření objednávky nové karty. Vyhotovení nové karty je zpoplatněno částkou 100 Kč. 

Mohu díky kartě využívat vzdálený přístup k EIZ?

Díky kartě máte jedinečnou možnost využívat univerzitní elektronické informační zdroje (EIZ). Zatímco student se k EIZ dostane i prostřednictvím vzdáleného přístupu z osobního počítače, absolvent má přístup k EIZ pouze ze stolních počítačů univerzitních knihoven. Vzdálený přístup není vzhledem k licenčním podmínkám možný. 

Mohu dál využívat kartu se starým vizuálem?

V souladu se změnou jednotného vizuálního stylu Masarykovy univerzity se v polovině roku 2018 změnil i vizuál Karty absolventa. Starší vizuál karty s původním logem univerzity je nadále platný. 

Ukončení studia 

Co vše se pro mě ukončením studia mění?

Po složení státnic a zapsání známek do Informačního systému ztrácí platnost vaše ISIC karta a s ní spojené výhody v rámci univerzity – kupování obědů v menze či tiskové služby prostřednictvím systému SUPO a otevírání dveří včetně přístupu do celouniverzitní počítačové studovny (CPS). Všechny další výhody ISIC, například slevy v kavárnách či knihkupectvích, můžete čerpat ještě po dobu platnosti revalidační přelepky.

Mezi další změny, které se projeví ihned v okamžiku úspěšného i neúspěšného ukončení studia, patří deaktivace čtenářského účtu v univerzitních knihovnách a zamezení přístupu na univerzitní síť WiFi včetně vzdáleného přístupu do univerzitních EIZ, obojí z důvodu navázaní na aktivní UČO, jež mají pouze studenti a zaměstnanci MUNI.

Přestože dojde k zastavení vašeho přístupu do univerzitních knihoven, knihovny můžete jako absolvent navštěvovat dále. Je ovšem nutné si zařídit čtenářský průkaz (namísto ISIC). Tento je pro čtenáře z řad absolventů možné získat zdarma bez ročních poplatků, a to prostřednictvím Karty absolventa.

Přístup do Informačního systému a ke svým osobním údajům máte doživotní. Vaše UČO a primární heslo zůstává funkční. Chcete-li však po absolutoriu nadále využívat služby Informačního systému, je potřeba k tomu udělit souhlas. Mezi tyto služby patří možnost používat univerzitní poštovní schránku, možnost přeposílat poštu na adresu přesměrování, možnost zachování sekundárního hesla a fotografie, možnost být nalezen autentizovanými uživateli IS a příjem informací z dění na Masarykově univerzitě. Pokud nám neudělíte souhlas k poskytování těchto služeb, stanete se v IS neviditelným/neviditelnou tam, kde nejsme povinni informace o vás zveřejňovat. Po uplynutí 6 měsíců od posledního ukončení aktivního vztahu k Masarykově univerzitě budou obsah poštovní schránky, adresa přesměrování, fotografie a sekundární heslo automaticky vymazány. Kdykoli poté se však můžete do IS přihlásit a nastavení změnit.

Jak se mohu přihlásit k promocím?

O zařazení do určitého termínu promocí budete informováni e-mailem ze studijního oddělení vaší fakulty. V Obchodním centru MU je poté třeba uhradit poplatek za promoci. Promoce není povinná, pokud se jí nechcete zúčastnit, převezmete si svůj diplom na studijním oddělení.

Kdy musím začít platit zdravotní pojištění?

Během doby studia za studenty platí zdravotní pojištění stát. To se ale mění složením státnic, i když ne hned. Jeden celý měsíc následující po ukončení studia je takzvaným obdobím hájení, kdy zdravotní pojištění nadále platí stát. Ale pozor, tento měsíc se nepočítá ode dne promocí. Dnem ukončením studia se myslí den složení státní závěrečné zkoušky nebo její poslední části. Nejste-li už v této době zaměstnaní nebo nepodnikáte, tato povinnost přechází na vás.

Máte za sebou bakalářské státnice a budete pokračovat v magisterském studiu? Pak můžete zůstat v klidu. Pokud do tří měsíců následujících po ukončení jednoho studia začne studium další, zdravotní pojištění také nemusíte platit. Ale jen do 26 let.

Kdy musím jít na úřad práce?

Na úřad práce se nemusíte přihlásit jeden celý kalendářní měsíc po skončení studia. Typicky celý červenec po červnových státnicích. Pokud se vám podaří do té doby najít si práci a podepsat smlouvu, zaměstnavatel vás sám přihlásí do zdravotní pojišťovny i na správu sociálního zabezpečení. Pokud jste se rozhodli jít vlastní cestou a začít podnikat, po založení živnosti si obě pojištění platíte sami.

Kde nás najdete

Odbor vnějších vztahů a marketingu
Rektorát Masarykovy univerzity
Žerotínovo nám. 617/9, 601 77 Brno

Zastávka Česká, tram 1, 3, 4, 5, 6 

Budova Rektorátu Masarykovy univerzity

  1. Od vrátnice se vydejte vlevo.
  2. Použijte interkom k otevření spojovacích dveří a pokračujte na konec chodby. 
  3. Projděte dalšími spojovacími dveřmi ke kanceláři č. 186.

Načítám mapu…


Zanechte nám kontakt

 

Sledujte nás

   

Najděte nás na mapě

 


Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info