Univerzita slaví 100. výročí založení

Na den přesně před 100 lety vznikla Masarykova univerzita. Oslavy jubilea dnes odstartoval akademický obřad v univerzitní aule na právnické fakultě.

28. 1. 2019

Bez popisku

Masarykova univerzita formálně vznikla 28. ledna 1919 na základě usnesení Národního shromáždění zákonem číslo 50 - tedy jedním z prvních zákonů mladého Československa. Plán na její vytvoření počítal v začátcích se čtyřmi fakultami – filozofickou, lékařskou, právnickou a přírodovědeckou. Přednášet se začalo už na podzim téhož roku. Slavnostní zahájení výuky se konalo 11. listopadu 1919 v prozatímní aule biskupského alumnátu, dnes rektorátu Vysokého učení technického, a hned den nato postupně začaly přednášky pro první studenty lékařské a právnické fakulty.

Masarykova univerzita zahájila oslavy 100. výročí předáním čtyř zlatých medailí. Zlaté medaile převzali rektor Univerzity Komenského v Bratislavě Karol Mičieta, někdejší rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ivo Medek, jeden ze zakladatelů Fakulty informatiky MU, dlouholetý vedoucí Ústavu výpočetní techniky MU Václav Račanský a emeritní rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

V úvodním projevu rektor Mikuláš Bek připomněl, že vznik Masarykovy univerzity úzce souvisí se vznikem Československa a s ideály prvního prezidenta Tomáš Garrigua Masaryka, který chtěl, aby se v novém státě ve vzájemné konkurenci vysokých škol rozvíjela vzdělanost. „Pokud si mohu jako rektor něco přát pro naši univerzitu do příštích sta let, je to právě kontinuita v základním hodnotovém ustrojení, v němž se spojuje soutěživost se svobodomyslností typická pro Masarykovu univerzitu už od jejího založení před sto lety,“ řekl Bek.

Magazín M: Speciální vydání ke 100. výročí

Prohlédnout PDF