Specialista/Specialistka na hodnocení chemických rizik

Pracoviště
RECETOX Přírodovědecká fakulta
Termín přihlášek
20. 5. 2024
Nástup
dohodou
Typ úvazku
plný
Obor činnosti
Věda a výzkum
Elektronická přihláška

Tajemník Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity vypisuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa:

Pracoviště: RECETOX, Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně
Pracovní poměr: na dobu určitou s úvodní pracovní smlouvou na 1 rok (s vyhlídkou dlouhodobé spolupráce), neakademická pozice
Výše pracovního úvazku: 1,0 FTE (plný úvazek na 40 hodin týdně, ale možnost i zkráceného úvazku)
Předpokládaný termín nástupu: dle domluvy
Počet otevřených pozic: 2
Mzda: k jednání

Uzávěrka přihlášek: 20.5.2024

O pracovišti

Masarykova univerzita je moderní, dynamickou a v České republice nejžádanější univerzitou, s 10 fakultami, více než 6500 zaměstnanci/zaměstnankyněmi a 33 000 studenty/studentkami, širokým spektrem výzkumných oblastí a silným mezinárodním postavením. Jsme největším akademickým zaměstnavatelem v Jihomoravském kraji.

Přírodovědecká fakulta MU, nositel ocenění HR Excellence in Research Award udělovaného Evropskou komisí, je výzkumně orientovanou fakultou, nabízející vysokoškolské vzdělání úzce spojené se základním i aplikovaným výzkumem a středoškolským vyučováním věd: matematika, fyzika, chemie, biologie a vědy o Zemi. Jsme nejproduktivnější vědeckou jednotkou Masarykovy univerzity a generujeme přibližně 40% výzkumných výsledků univerzity.

RECETOX je ústavem Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, který realizuje výzkum, vývoj, výuku a expertní činnost v oblasti znečištění prostředí toxickými látkami a zkoumání jejich vlivu na člověka a zdraví. Více o nás na www.recetox.muni.cz/kariera/kariera-na-recetoxu a www.facebook.com/recetox.

Popis nabízené pozice

Do týmu Národního centra hledáme novou posilu na pozici specialisty na hodnocení environmentálních rizik účinných látek a biocidních přípravků. Nabízíme pestrou práci v přátelském mezinárodním kolektivu špičkového pracoviště, flexibilní pracovní dobu a případně i s možností práce z domova.

V České republice (stejně jako v ostatních členských státech EU) lze biocidní přípravky používat nebo s nimi obchodovat, pouze pokud byly povoleny a účinné látky v nich obsažené musí být schváleny. Při povolování přípravků a schvalování účinných látek se postupuje dle Nařízení o biocidních přípravcích (BPR,
nařízení (EU) č. 528/2012). Při povolování biocidních přípravků jsou vyhodnocovány jejich fyzikálně-chemických vlastnosti, účinnost, vliv na lidské zdraví, zdraví zvířat a vliv na životní prostředí. Hodnocením fyzikálně-chemických vlastností, účinnosti a vlivu na lidské zdraví je pověřeno Ministerstvem zdravotnictví (MZ) Oddělení chemické bezpečnosti Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Z hlediska ochrany životního prostředí je hodnocením pověřeno Ministerstvo životního prostředí a z hlediska ochrany zdraví zvířat Ministerstvo zemědělství. Věcnou stránku hodnocení rizik biocidů pro životní prostředí zabezpečuje pro MŽP RECETOX jako jednou z činností Národního centra pro toxické látky.

Náplň práce

  • Hodnocení rizik účinných látek a biocidních přípravků pro životní prostředí dle Nařízení o biocidních přípravcích (BPR, nařízení (EU) č. 528/2012)
    • odborné hodnocení studií (OECD studie), dokumentů, dat (fyzikálně-chemické vlastnosti látky, eco(toxicologické) vlastnosti) poskytnutých žadatelem o registraci (kvality dat, úplnost dat, kontrola výstupů)
    • hodnocení emisí, expozice a účinků aktivních látek a biocidních přípravků na základě legislativní požadavků podle směrnice ‚Guidance on Biocidal Products Regulation: Volume IV Environment – Assessment and Evaluation (Parts B+C)‘
    • výpočty rizik aktivních látek a biocidních přípravků pro životní prostředí
    • práce s databázemi a MS Office
    • příprava zpráv z průběhu hodnocení
  • Účast na jednáních odborných pracovních skupin ministerstev zdravotnictví a životního prostředí a Evropské agentury pro chemické látky (ECHA)
  • Komunikace s žadateli o povolení biocidních přípravků a se zástupci úřadů ostatních členských zemí EU, pokud to bude pro hodnocení daného biocide potřeba
  • Soustavné vzdělávání a sledování změn v oblasti národních, evropských, případně mezinárodních legislativních požadavků

Požadujeme

  • VŠ zdělání v chemickém, biologickém, zemědělském či jiném relevantním oboru
  • Znalost biocidní a/nebo pesticidní legislativy v ČR a EU
  • Teoretické i praktické znalosti v oboru ekotoxikologie/toxikologie/environmentální chemie
  • Pokročilá úroveň AJ slovem i písmem podmínkou (min. B2) - schopnost se orientovat v odborném textu v AJ a komunikovat v AJ na odborné úrovni
  • Motivace k dalšímu profesnímu rozvoji
  • Analytické schopnosti, pečlivost a systematičnost
  • Český jazyk slovem i písmem

Nabízíme

  • Prostor pro osobní a odborný růst, možnost dalšího školení a vzdělávání v oblasti hodnocení rizik chemických látek
  • Spolupráce s odborníky z Ministerstva životního prostředí, zemědělství a zdravotnictví a z praxe
  • Spolupráce s Evropskou agenturou pro chemické látky – tj. nadnárodní dopad
  • Odborné zázemí a podpora ze strany Masarykovy Univerzity a Centra pro výzkum toxických látek v prostředí
  • Aktivní využití angličtiny
  • Zajímavou práci v prestižním univerzitním prostředí
  • Pružnou pracovní dobu
  • Zaměstnanecké výhody (6 týdnů dovolené, penzijní připojištění nebo příspěvek na školku/dětskou skupinu, stravenkový paušál, možnost stravování v menzách MU, Multisport karta, bezplatná očkování, slevy na jazykové kurzy, výhodné mobilní tarify Vodafone, dětské skupiny na Kampusu a Komenského náměstí)

Jak se přihlásit

Vaši přihlášku zasílejte do 20.5.2024 prostřednictvím e-přihlášky, odkaz na ni najdete na začátku a konci inzerátu.

Jako součást své přihlášky uveďte následující dokumenty:

  • Strukturovaný životopis
  • Motivační dopis

Po úspěšném odeslání přihlášky obdržíte automatické emailové potvrzení o jejím přijetí. V případě problémů s vyplněním e-přihlášky či pochybnostech o jejím správném odeslání nás kontaktujte na e-mail: rcx-hr@recetox.muni.cz.

Proces výběru

Příchozí přihlášky budou pečlivě posouzeny v souladu s principy Evropské charty a Kodexu pro výzkumné pracovníky. Výběrová kritéria: (i) soulad s požadavky na profil uchazeče uvedenými výše (ii) zaslání všech dokumentů požadovaných v přihlášce.

Vhodní kandidáti/ky budou zváni na osobní nebo online pohovor.

Pravidla pro výběrové řízení fakulty najdete zde.

Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity jako zaměstnavatel poskytuje rovné příležitosti. Podporujeme diverzitu a snažíme se vytvářet pracovní prostředí uspokojující individuální potřeby všech zaměstnanců. Prohlédněte si také Kariérní stránky naší fakulty.

Děkujeme za Váš zájem a těšíme se na Vaši odpověď!

Pošleme vám odkaz na elektronickou přihlášku

Načítám...

Poradíme vám s životopisem a přípravou na pohovor

Tipy pro výběrové řízení

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info