Open Day na Přírodovědecké fakultě

Přijď v pátek 13. září až na tři fakulty v rámci speciálního dne otevřených dveří MUNI. Na naší přírodovědecké fakultě můžeš navštívit areál na Kotlářské (antropologie, geologie, geografie, fyzika či matematika) a v Kampusu (chemie a biologie).

Co tě čeká v areálu na Kotlářské?

Zajímáš se o přírodní vědy? Láká tě studium fyziky, matematikygeologie, antropologie nebo geografie? Pokud ano, srdečně tě zveme na Open Day do areálu MUNI SCI na Kotlářskou.

Každý blok zahájímespolečnou přednáškou v aule.Na této přednášce sedozvíš užitečnéinformace o studiu na PřF MUNI, o podávání přihlášek a přijímacím řízení. Poté už bude jen na tobě, co si z našeho nabitého programu vybereš.

Zájemci o oblast fyziky se mohou těšit na experimenty s různými zdroji záření v rámci přednášky Zajímavá optika, kde prozradíme, co je to luminiscence a jestli cukr svítí. Nahlédnout budete moct také do laboratoří a čistých prostor Ústavu fyziky kondenzovaných látek, kde mimo jiné uvidíte, jak se rentgenem studuje struktura pevných látek. V laboratořích Ústavu fyzikální elektroniky prozradíme, jak se zkoumáním nových aplikací plazmatu pro úpravu materiálů a přípravu povlaků dá propojit výzkum na PřF s průmyslem. Se studenty z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky se budete mít možnost podívat na fotosféru a chromosféru Slunce (pokud bude jasno ;), vyzkoušet si svoje astronomické a fyzikální vlohy v astronomickém kvízu a kvarkovém puzzle a další.

O tom, že matematika už dávno není jen počítání a řešení x rovnic o y neznámých tě přesvědčí kolegové z Ústavu matematiky a statistiky. Na přírodovědném jarmarku učiníme „číslo π“ ještě slavnější, neboť si v něm budeš moct najít datum svého narození, dozvíš se, jak si ideálně zabalita mnohem více. Nahlédneš pod pokličku praktického výzkumu, kterému se studenti matematika a statistiky věnují. Dozvíš se tak například, jak pojišťovny odhadují výši pojistného.

Geologové tě zavedou do brusírnya přípravny vzorků na elektronovou mikroskopii, ukážou ti a vysvětlí, jak pracuje elektronová mikrosondaa Ramanův spektrometr, na kterém si odvážní dobrovolníci mohou nechat zanalyzovat své drahokamy. Připraveny jsou pro tebe taktéž prezentace aktuálně řešených projektů z praxe. A pokud ti to nebude stačit, můžeš se projít naším geoparkem a navštívit mineralogické a paleontologické sbírky.

Geografové tě vezmou do  mapovnya laboratoře environmentální geografie. Budeš si moct vyzkoušet práci s meteorologickými přístroji a prověřit své znalosti v připravených kvízech. Připraveny jsou pro tebe krátké odborné prezentace o kartografických projektech a projektech ze socioekonomické geografie. A na to, jak náročný je výzkum na Antarktidě se můžeš zeptat kolegů z fyzické geografie.

Kolegové z Ústavu antropologie ti umožní stát se na chvíli detektivním učněm – vysvětlí ti a naučí tě, jak se zkoumají otisky prstů, vyzkoušíš si určování „vražedné zbraně“ přiřazováním nástrojů k odpovídajícím zraněním na kostech. Dále budeš mít možnost změřit si sílu stisku ruky, určit si svoje BMI a WHR. A v neposlední řadě tě seznámí s aktuálním výzkumem, který se věnuje šibenicím. Proč a kde se nachází? Odpověď dostaneš v pátek na Kotlářské.

Zarezervuj si termín na Kotlářské

   • Informace o fakultě a o přijímacím řízení
   • Komentované prohlídky specializovaných laboratoří a pracovišť jednotlivých ústavů
   • Přírodovědný jarmark
   • Co to obnáší býti studentem?

 

Co tě čeká na Kampusu? 

Máš zájem o aktuální dění ve světě na poli vědy? Baví tě objevovat nové věci, hledat souvislosti tam, kde je většina lidí nevidí? Již v rámci studia se zapojíš do opravdových vědeckých výzkumů, budeš pracovat na špičkových pracovištích s nejmodernějšími technologiemi a získáš tak ceněnou praxi užitečnou pro tvé budoucí povolání. To všechno nabízí pracoviště přírodovědecké fakulty na Univerzitním kampusu Bohunice svým studentům. 

Ať už jde o práci v laboratoři, vytváření simulací dějů mikrosvěta v nejnovějších počítačových programech, či práci v terénu, představíme ti širokou škálu oborů a ještě širší výběr předmětů, které můžeš studovat – a navíc je kombinovat nejen v rámci učitelských programů!

Během Open Day budeš mít jedinečnou příležitost poznat současné studenty. Ti pro tebe připravili krátkou úvodní přednášku o studiu na vysoké škole. V každém z bloků si potom budeš moct vybrat jednu ze dvou populárně naučných přednášek a vyzkoušet si, jaké to je zasedout do našich školních lavic! 

V prvním bloku se můžeš těšit na příspěvky od ústavu biochemie nebo ústavu experimentální biologie! V bloku druhém si budeš moct vybrat mezi přednáškou ústavu chemie nebo ústavu botaniky a zoologie. Třetí blok bude mít pod palcem RECETOX, nebo-li Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí.

Závěrem tě potom čeká prohlídka přímo jednoho z ústavů a jeho laboratoří, který si zvolíš již během své registrace

Vybírat můžeš z následujících:

 • Ústav chemie
 • Ústav biochemie
 • Ústav experimentální biologie
 • Ústav botaniky a zoologie
 • RECETOX (Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí)
 • Národní centrum pro výzkum biomolekul (NCBR) – Laboratoř výpočetní chemie a nukleární
  magnetické rezonance
 • Národní centrum pro výzkum biomolekul (NCBR) – Laboratoř funkční genomiky a proteomiky

Tak neváhej a přijď si vyzkoušet MUNI SCI na vlastní kůži! 

Zarezervuj si termín v Kampusu

   • Setkej se se studenty fakulty 
   • Prohlídni si vybrané ústavy
   • Zažij svou první přednášku!

 

Petra Šišková, fakultní koordinátorka

„Na geologii je krásná její komplexnost, jelikož se v ní snoubí všechny přírodovědné disciplíny, to mě na ní zaujalo hned. Ačkoliv jsem šla do prváku pouze s jistým mlhavým povědomím, že geologie zkoumá zemské těleso, a skálopevným přesvědčením, že je Země kulatá, učarovala mi tato vědní disciplína natolik, že jsem nedezertovala a aktuálně studuji ve 3. ročníku doktorského studia. Zabývám se izotopovou geochemií a snažím se rozšířit povědomí o geologických vědách mezi širší veřejností.“

Petra Šišková, fakultní koordinátorka
Přírodovědecká fakulta, Geologie

Lenka Jurasová, fakultní koordinátorka

„Chemie, biologie, fyzika, matematika… k těmto předmětům jsem měla na gymnáziu blízko. Přírodovědecká fakulta pro mě byla tedy při výběru studia jasnou volbou. Poskytla mi volnost ve výběru předmětů, zaměření mé bakalářské i diplomové práce a v neposlední řadě i možnost absolvování zahraniční stáže. Neměnila bych.“

Lenka Jurasová, fakultní koordinátorka
Přírodovědecká fakulta, Analytická biochemie

Načítám mapu…

Další fakulty