31. 1. 2018

Archeologové z Muni budou první českou misí zkoumající Omán

První českou archeologickou koncesi pro badatelské práce na území Arabského poloostrova získali odborníci z Masarykovy univerzity. Znamená to, že tým vedený Innou Mateiciucovou a Maximilianem Wildingem začne od podzimu působit v lokalitě se zaniklým jezerem v hornatém vnitrozemí severního Ománu. Spolu s kolegy se budou věnovat časovému období v rozmezí od 8. do 4. tisíciletí před naším letopočtem. Odborníci budou zkoumat také takzvané trilithy, v řadách stojící kameny podél pobřeží Arábie, o nichž zatím není jasné, k čemu sloužily.

Ománská archeologie je zatím stále v začátcích. První výzkumy zde byly prováděny až v 70. letech minulého století. „Místní si svoji historii a nálezy velmi chrání. Probádána je zatím jenom malá část území, a to hlavně podél pobřeží. Udělením koncese jsme získali jedinečnou šanci zařadit se mezi průkopníky, kteří se budou spolupodílet na mapování a přepisování ománských dějin. Velice vítáme také možnost, že studenti budou moci získávat archeologické zkušenosti v bezpečné zemi,“ uvedla Inna Mateiciucová z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

Tým doktorky Mateiciucové pracoval od roku 2005 do roku 2010 v Sýrii. Potom, co v zemi vypuknul válečný konflikt, museli ale členové skupiny výzkum ukončit a hledat jiné vhodné místo. Možnost bádat v Ománu získali díky výsledkům předchozí práce a představení inovativního výzkumného návrhu.

Omán je známý především jako země legendárního mořeplavce Sindibáda ze sbírky pohádek Tisíc a jedna noc. „Pro archeology je zemí zaslíbenou. Již od dávné minulosti, kdy byla hladina moří mnohem níže než dnes, byl Omán mostem mezi Afrikou a Asií, po kterém přecházeli první předchůdci člověka. Od starověku zemí putovaly karavany s vzácným kadidlem a po moři to bylo na tradičních plachetnicích Dhau do Indie, co by kamenem dohodil,“ podotkla Mateiciucová.

Ustanovení první české archeologické mise v Ománu bylo potvrzeno i na nejvyšší politické úrovni při setkání velvyslance České republiky v Saúdské Arábii Jiřího Slavíka s náměstkem ministra kulturního dědictví a kultury Salimem Bin Mohammedem Al Mahroukim. Česko zatím v Ománu stálé zastoupení nemá. Archeologická mise je však součástí snah pojítko mezi oběma zeměmi vytvořit.

Stáhnout článek .pdf 293 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info