3. 10. 2017

CEITEC MU se spojí s belgickým institutem VIB a společně posílí Evropský rostlinný výzkum

CEITEC Masarykovy univerzity a belgický VIB-UGent Centrum biologie rostlinných systémů zahájili výzkumný projekt PASSAGE, financovaný prostřednictvím Výzkumného a inovačního programu EU Horizon 2020. Projekt potvrzuje dlouhodobou spolupráci mezi oběma výzkumnými instituty, a to zejména v oblasti rostlinného výzkumu, s cílem posílit a posunout dopředu evropský rostlinný výzkum. Prostřednictvím společného pohledu na řešené výzkumné projekty a díky kombinaci a využití technologií dostupných na obou institutech, se bude možné věnovat problémům v oblasti udržitelného zemědělství.

Jiří Nantl, ředitel CEITEC MU vysvětluje: "Cílem spolupráce CEITECu a VIB je spojit síly v oblasti inovací rostlinných systémů a zlepšování plodin. Vědci se například zaměří na adaptabilitu rostlin na neustále se měnící životní prostředí. "Jedním z plánovaných výstupů spolupráce je vyvinout rostliny schopné odolat stále sušším životním podmínkám."

Dirk Inzé, vědecký ředitel Centra pro biologii rostlin VIB-UGent říká: "Tato aliance staví na výzkumných tématech, která řešíme u nás i v CEITECu - odhalování molekulárních mechanismů, které jsou základem růstu a rozvoje rostlin. Toto partnerství nám mimo jiné usnadňuje i přístup k nejmodernějším technologiím a odborným znalostem v oblasti strukturní biologie, které mají, na rozdíl od nás, v CEITECu."

Jiří Nantl dodává: "Důležitým aspektem spolupráce CEITECu a VIB je vzájemně se inspirovat nejen v otázkách vědeckých, ale také v celkovém zlepšování činnosti našich institucí. Z naší strany zejména oceňujeme výsledky, kterých VIB dosahuje v oblasti transferu technologií. Právě proto je jedním z důležitých cílů projektů také zavedení funkčních schémat z VIB v procesech CEITECu a využívání inovativních řešení v práci vědců, ale i managementu a to zejména v oblasti rostlinného výzkumu."

Partnerství mezi oběma institucemi znamená nejen výměnu myšlenek a znalostí a spolupráci na konkrétních výzkumných projektech, ale také sdílení přístrojového vybavení a výměnu vědců, studentů a administrativních pracovníků. Smyslem je kritické zlepšení úspěšnosti výzkumných projektů. CEITEC a VIB se chtějí navzájem inspirovat a pracovat tak, aby ze vzájemné spolupráce těžily obě instituce i celá společnost.