29. 5. 2024

Dopisy, které byly inspirací pro stavbu vily Tugendhat, vychází po téměř sto letech česky

„Dopisy od jezera Como“, neobyčejný soubor devíti dopisů o přírodě, umění a vztahu člověka a techniky, společně vydávají Nakladatelství Munipress Masarykovy univerzity a Muzeum města Brna. Českým čtenářům se tak poprvé po téměř sto letech otevírá možnost začíst se do textů významného německého teologa a filozofa Romana Guardiniho, které hluboce ovlivnily Ludwiga Miese van der Rohe, slavného tvůrce vily Tugendhat.

Profesor Rostislav Švácha, přední historik architektury, v úvodní studii českého vydání uvádí: „Miesovi nepochybně musel být sympatický Guardiniho zájem o díla moderní architektury a o návrhy nových měst, jak se o nich píše v devátém dopisu. Ještě víc ho pak mohly upoutat filozofovy výklady o prostoru.“
Romano Guardini napsal své dopisy „Briefe vom Comer See“ ve dvacátých letech 20. století a původně je adresoval svému příteli Josefu Weigerovi. Zveřejněny byly poprvé v časopise pro mládež Schildgenossen. Jejich relevance pro naši dobu, věk technologií a nezadržitelného ničení životního prostředí, je však markantní. Mies van der Rohe, který se s Guardinim znal osobně, patřil k vášnivým čtenářům jeho knih, což dokládá skutečnost, že měl ve své osobní knihovně hned dvanáct děl tohoto autora.

„Muzeum města Brna a jeho Studijní a dokumentační centrum vily Tugendhat dlouhodobě zpracovává nejen podstatu samotné vily Tugendhat jako objektu, ale i všechny materiálové a textilní prvky, život rodiny stavebníků, ale také podstatu díla Miese van der Rohe. A právě touto knihou jsme měli možnost přiblížit i ideovou podstatu naší vily,“ konstatuje ředitel Muzea města Brna, Zbyněk Šolc.

Alena Mizerová, ředitelka nakladatelství, upřesňuje: „Vila Tugendhat vlastně české vydání vyvolala. Navštívil nás dlouhodobý fotograf této památky UNESCO, pan Libor Teplý, s námětem na překlad drobné Guardiniho knihy a na její možné propojení s jeho fotografiemi obytného prostoru vily. Nadchla mě možnost umocnit čtenářský zážitek o ukázku, jak geniálně dokázal architekt filozofovy úvahy ve vile zhmotnit. Jsem moc ráda, že stejné nadšení projevilo i vedení muzea a souhlas k unikátnímu vydání nám udělil i majitel autorských práv“.

Kniha bude slavnostně pokřtěna 6. června 2024 ve skleněném pokoji vily Tugendhat a bude dostupná všem zájemcům na pokladně vily Tugendhat, v Munishopu Masarykovy univerzity i v běžných knihkupectvích.

Nakladatelství Munipress Masarykovy univerzity je přední český vydavatel odborné, studijní a populárně naučné literatury. Posláním nakladatelství je zprostředkovávat vědu a výzkum Masarykovy univerzity širokému okruhu čtenářů.

Muzeum města Brna je brněnská muzejní instituce spravující objekty hrad Špilberk, vilu Tugendhat, Arnoldovu vilu a Měnínskou bránu, v těchto objektech kromě prohlídek provádí také odbornou badatelskou činnost, pořádání výstav a expozic k představení historie a kultury města Brna.

Stáhnout článek .pdf 171 kB
Stáhnout fotky .zip 38 111 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info