18. 5. 2022

Filozofická fakulta představí oceněnou knihu Válka, která změnila Rondo

Tematický cyklus akcí na podporu Ukrajiny završí setkání s překladatelkou Lucií Řehoříkovou, která iniciovala české vydání knihy Válka, která změnila Rondo. Program hostí 24. května od 17 hodin čítárna Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

Válka nemá srdce a nemluví žádným jazykem, přitom se dotýká každého a na každém zanechá stopy. Také tato myšlenka provází knihu z roku 2014, pod níž jsou podepsaní autoři Romana Romanyšyn a Andrij Lesiv. Ukrajinští umělci a členové studia Agrafka za svazek Válka, která změnila Rondo, získali ceny po celém světě.

Tento týden kniha vychází také v České republice a vůbec poprvé ji brněnské nakladatelství Větrné mlýny představí na filozofické fakultě. „Když jsme v roce 2014 přijeli i s dětmi na Ukrajinu, byla zrovna anexe Krymu a kniha mě tam hned zaujala. Koupila jsem si ji a teprve po návratu do Brna jsme ji s dcerou společně četly a překládaly, abychom si ukrajinský jazyk připomínaly,“ uvedla Lucie Řehoříková, která v ukrajinském Kyjevě šest let působila jako ředitelka Českého centra. Nápad knihu vydat v českém jazyce dostala ještě před vypuknutím války. „Na podzim jsme začaly překládat a v únoru začala válka na Ukrajině.“

Kniha má díky svému dvojjazyčnému vydání sloužit také jako pomůcka pro ukrajinské děti. Válka, která změnila Rondo, vypráví přímočarý a dojemný příběh. Autoři využívají poetického i vizuálního jazyka a vysvětlují dětem, co válka je. Symbolika příběhu citlivě vyzdvihuje hodnoty, jakými jsou soudržnost, vzájemná pomoc i odvaha.

Setkání s Lucií Řehoříkovou v čítárně fakulty bylo původně na programu 17. května, kvůli nemoci se o týden odsunulo. Setkání je součástí série akcí, kterými fakulta podpořit boji zasaženou Ukrajinu. Do konce května si lze v prostoru čítárny také prohlédnout výstavu fotografií Jaroslava Pulicara Na východ od Brna.

Lucie Řehoříková o knize Válka, která změnila Rondo
Setkání s překladatelkou Lucií Řehoříkovou doplněné projekcí a debatou.
Čítárna/kavárna kaFFe, Arna Nováka 1, Brno. Vstup je volný.

Stáhnout fotky .zip 1 982 kB