11. 3. 2021

Masarykova univerzita a Brno rozšíří monitoring ovzduší a navrhnou zlepšení

Rozšířit současné kapacity monitoringu ovzduší v Brně a na základě jeho výsledků pak navrhnout nová opatření na jeho zlepšení umožní projekt Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity (MU), na němž bude spolupracovat se statutárním městem Brnem. Projekt v hodnotě téměř 17 milionů korun bude financován z Norských fondů – Výzvy 2A Tromso.

„Čistota ovzduší zásadně ovlivňuje nejen naše zdraví, ale také kvalitu životního prostředí. Ve spolupráci s Masarykovou univerzitou chceme průběžně získávat data, která nám pomůžou naplňovat strategie města. Konkrétně náš Akční plán zlepšování kvality ovzduší a Akční plán pro udržitelnou energii a klima, ve kterém jsme se zavázali snížit emise CO2 o 40 % do roku 2030. Získaná data mohou tvořit důležité podklady pro rozhodování v různých oblastech, například v dopravě, zdravotnictví, školství nebo životním prostředí. Trápí nás také polétavý prach z dopravy, stavebních prací a polí v okolí Brna,“ uvedl 1. náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Odborníci z Ekonomicko-správní fakulty MU budou v rámci projektu „Monitoring a opatření ke zlepšení kvality ovzduší na území města Brna“ hodnotit znečištění ovzduší v blízkosti silničních či železničních koridorů, spalovny, ale například i v zahrádkářských koloniích prostřednictvím mobilních měřicích stanic v průběhu jednoho roku. Kromě toho budou zjišťovat také imisní zátěž obyvatel v závislosti na jejich cestách do školy či práce. „Míru toho, jak je konkrétní člověk vystavený znečištěnému ovzduší, budeme měřit také prostřednictvím malých mobilních přístrojů, které budou dobrovolníci nosit u sebe. Díky tomu budeme moci odhadnout zatížení obyvatel plynoucí z jejich konkrétních návyků pohybu po městě,“ uvedl koordinátor projektu Vilém Pařil z MU.

„Projekt umožní rozšířit kontinuální měření imisí ze stávajících deseti hydrometeorologických stanic v katastru města na celkem 22 stanovišť. Díky tomu bude možné určit převládající zdroje a typy znečištění a zaktualizovat poté Akční plán zlepšování kvality ovzduší města Brna, který vznikl v roce 2017. Sesbíraná data pomohou také hydrometeorologům k revizi disperzního modelu na území Brna, který ukazuje, jak se znečišťující látky v atmosféře rozptylují,“ dodala spoluřešitelka projektu Dominika Tóthová z MU.

Město Brno má od roku 2017 zpracovaný Akční plán zlepšování kvality ovzduší, jehož plnění se každoročně vyhodnocuje a na základě nových poznatků se opatření ke zlepšení kvality ovzduší buď upravují, nebo doplňují. Na základě výstupů z měření provedených v rámci tohoto projektu bude akční plán aktualizován (s platností od roku 2024) a konkretizován na základě nových měření zahrnujících i další látky, než které se běžně měří. V akčním plánu budou zapracována především další konkrétní opatření ke zlepšení kvality ovzduší. Chystaný projekt navíc odpovídá ambicím města v oblasti snižování emisí, k čemuž se město zavázalo v Akčním plánu pro udržitelnou energii a klima (SECAP) a stejně tak i v oblasti digitalizace při testování senzorů a správy dat.

„Hlavním záměrem projektu je zajištění kontinuálního měření imisí s cílem identifikovat převládající zdroj a typ znečištění a pomocí vhodných analýz detekovat zdroje znečištění. Výstupy projektu budou zveřejňované a vizualizované na městském portálu data.brno.cz, a to včetně zdrojových dat, která se tak mohou využít pro další analýzy,“ doplnil Tomáš Koláčný, 2. náměstek primátorky.

Na projektu spolupracuje kromě MU a statutárního města Brna také norské Oslo a odbornou podporu poskytne i University of Stavanger.