26. 3. 2020

Masarykova univerzita nabízí pro výzkum koronaviru své laboratoře zdarma

Čas je v boji s epidemií nového koronaviru SARS-CoV-2 jedním z nejdůležitějších faktorů. Velké výzkumné infrastruktury v České republice, jako je CEITEC Masarykovy univerzity, proto bezplatně a přednostně nabídly své přístrojové vybavení a odborníky pro výzkum vakcíny či léku. Čeští i zahraniční vědci, kteří se výzkumem souvisejícím s novým koronavirem a nemocí COVID-19 zabývají, takto mohou využít zázemí center zaměřených na strukturní biologii. Kapacity tak společně nabízí CEITEC Masarykovy univerzity a BIOCEV Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy.

Laboratoře nukleární magnetické rezonance CEITEC MU. 

„Aktuální pandemie ukazuje strategickou společenskou důležitost biologických věd a my jsme připraveni mimo jiné tím, že máme laboratoře na nejlepší mezinárodní úrovni,“ uvedl ředitel institutu CEITEC MU Jiří Nantl.

Obě pracoviště mají k dispozici vybavení a odborníky, s jejichž pomocí lze studovat strukturu nového koronaviru a jeho interakci s okolím až na úrovni jednotlivých atomů. „To má zcela zásadní význam pro nalezení vhodné terapie proti nové nemoci v podobě vakcíny nebo léku. Infrastruktura obou institucí má špičkové vybavení, které je unikátní ve středoevropském prostoru a může plně nahradit další evropská centra, která jsou kvůli šířící se pandemii uzavřená,“ uvedl Vladimír Sklenář z Masarykovy univerzity, který koordinuje využití laboratoří kryo-elektronové mikroskopie, difrakce rentgenového záření nebo nukleární magnetické rezonance v obou institucích v rámci České infrastruktury pro integrativní strukturní biologii (CIISB).

Od tohoto týdne je tak pro výzkumné týmy z České republiky i ze zahraničí otevřená speciální výzva, která umožňuje projektům zaměřeným na výzkum nového koronaviru rychlejší schválení a také přednostní přístup k potřebným přístrojům v laboratořích institutu CEITEC Masarykovy univerzity či BIOCEV. „Přístrojovou kapacitu a práci našich odborníků budou mít výzkumníci zdarma, náklady měření pokryjí peníze od ministerstva školství,“ doplnil Sklenář s tím, že pracovat bude možné jen se zaslanými vzorky, protože s ohledem na přísné hygienické a bezpečnostní podmínky není možné do laboratoří externí výzkumníky přímo pouštět.


CIISB – Česká infrastruktura pro integrativní strukturní biologii nabízí přístup k přístrojovým kapacitám a odborným zaměstnancům sdílených laboratoří výzkumného institutu CEITEC Masarykovy univerzity a Biologického a biomedicínského centra Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy (BIOCEV). Každoročně ji využívá přes 500 uživatelů z tuzemska i ze zahraničí, konkrétně v minulém roce posloužily laboratorní kapacity odborníkům ze čtrnácti evropských zemí a Mexika. CIISB je součástí evropské infrastruktury Instruct-ERIC, která sdružuje přední výzkumná centra v Evropě.

Stáhnout článek .pdf 270 kB
Stáhnout fotky .zip 4 577 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info