28. 1. 2019

Masarykova univerzita zahájila oslavy 100. výročí předáním čtyř zlatých medailí

V den 100. výročí schválení zákona o zřízení druhé české univerzity, tedy 28. ledna 2019, zahájila Masarykova univerzita (MU) oslavy svého založení akademickým obřadem spojeným s udělením čtyř Zlatých medailí MU jako výrazu poděkování. Zlaté medaile převzali rektor Univerzity Komenského v Bratislavě Karol Mičieta, někdejší rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ivo Medek, jeden ze zakladatelů Fakulty informatiky MU, dlouholetý vedoucí Ústavu výpočetní techniky MU Václav Račanský a emeritní rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

V úvodním projevu rektor Mikuláš Bek připomněl, že vznik Masarykovy univerzity úzce souvisí se vznikem Československa a s ideály prvního prezidenta Tomáš Garrigua Masaryka, který chtěl, aby se v novém státě ve vzájemné konkurenci vysokých škol rozvíjela vzdělanost. „Pokud si mohu jako rektor něco přát pro naši univerzitu do příštích sta let, je to právě kontinuita v základním hodnotovém ustrojení, v němž se spojuje soutěživost se svobodomyslností typická pro Masarykovu univerzitu už od jejího založení před sto lety,“ řekl Bek.

Oslavy budou večer pokračovat uvedením Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky v Janáčkově divadle. Před představením budou ve foyer divadla pokřtěny dvě jubilejní publikace autorských týmů kolem historiků Jiřího Hanuše a Lukáše Fasory: Kalendárium Masarykovy univerzity 1919–2019 a Mýty a tradice středoevropské univerzitní kultury.

V oceňování se bude pokračovat i následující den 29. ledna udělením Velké zlaté medaile, kterou v 10 hodin v univerzitní aule na právnické fakultě převezme slovenský prezident Andrej Kiska. Večer uvede Česká televize na programu ČT2 dokument Otevřená pevnost – 100 let Masarykovy univerzity.

Oba tyto lednové dny budou z časostroje na náměstí Svobody vypadávat speciální kuličky v univerzitní modré barvě s logem Masarykovy univerzity. Lidé je budou moci získat vždy od 11 do 23 hodin. Další příležitost chytit si modrou kuličku budou mít zájemci ve dnech 5. až 7. března a 15. června.

Další velká část oslav bude následovat začátkem března a poté v polovině května. Pro studenty, zaměstnance, ale i pro širokou veřejnost budou připravené koncerty, filmový festival, vědecké klání Science slam nebo výroční výstava.

Vrcholem oslav bude Festival MUNI 100, který 15. června obsadí na celý den pavilon A na brněnském výstavišti a bude největším absolventským srazem Masarykovy univerzity v historii. Prezentovat se na něm budou jednotlivé fakulty a univerzitní pracoviště a při slavnostním aktu budou předány malé bronzové medaile vybraným absolventům. Návštěvníci se můžou těšit například na retro menzu, kde si pochutnají na tradičních českých jídlech, nebo na výstavu knih z produkce Munipressu. Odpolední festival představí například Vojtěcha Dyka s B-Side bandem nebo Ukulele Orchestra jako Brno či představení studentského ProFIdivadla.

Podrobný program oslav a také příběhy lidí, míst či aktivit spojených s Masarykovou univerzitou najdou všichni zájemci na internetové adrese www.muni100.cz.

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info