26. 10. 2021

Mendelovy dny 2021: Pocta otci genetiky i odhalení nového výzkumu

Do Brna míří návštěvníci z celého světa i za odkazem zakladatele moderní genetiky Gregora Johanna Mendela. Důležitou součástí propagace jeho odkazu se stávají Mendelovy dny, které se letos uskuteční 3. – 4. listopadu 2021. Dějištěm akce je Mendelův refektář a Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity.

Masarykova univerzita zařadila do programu a pozvala na podzimní Mendelovy dny 2021 přední domácí i zahraniční odborníky.

Dvoudenní program zahájí ve středu 3. listopadu v 17 hodin prorektor pro personální a akademické záležitosti Jiří Hanuš a prorektorka pro výzkum a doktorské studium MU Šárka Pospíšilová. Poté bude následovat přednáška profesora Stensetha z univerzity v Oslu nazvaná „Mendel, Elton a Darwin: Genetika, ekologie a přírodní výběr“. Po něm vystoupí s přednáškou „Napp, Mendel a problém dědičnosti“ profesor Gregory Radick z univerzity v Leedsu.
Po diskusi a přestávce pak bude blok přednášek pokračovat vystoupením Barbary Fischer z Katedry evoluční biologie vídeňské univerzity na téma Vídeňské vlivy na Mendelovo dílo. Posledním přednášejícím pak bude Jiří Zahrádka z Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty MU, který představí Leoše Janáčka a Augustiniánský klášter v Brně. Večer pak zakončí koncert Mužského pěveckého sboru Láska opravdivá se skladbami Křížkovského a Janáčka.

Mendelovy dny budou pokračovat 4. listopadu konferencí, nazvanou G. J. Mendel – komplexní výzkum jeho osobnosti z hlediska různých vědních oborů.
Veřejnosti výsledky nového výzkumu představí vědci a odborníci v Mendelově refektáři při odpolední sérii vystoupení. Tu zahájí prorektorka Šárka Pospíšilová, která vede Centrum molekulární medicíny CEITEC MU a je přednostkou Ústavu lékařské genetiky a genomiky LF MU a FN Brno.
Po ní vystoupí archeologové Marek Peška a Antonín Zůbek ze zapsaného ústavu Archaia Brno a Denisa Fojtíková z Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty MU, které pak se svými dosavadními výsledky výzkumu vystřídají vědkyně Eva Drozdová a Dana Fialová z Oddělení genetiky a molekulární biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
Blok poté uzavřou Filip Pardy a Michael Doubek z Centra molekulární medicíny CEITEC MU a Ústavu lékařské genetiky a genomiky LF MU a FN Brno. Po diskusi s odborníky pak bude ve 20 hodin následovat koncert Societas Incognitorum a Pacora Jazz Trio.

Na Mendelových dnech 2021 se bude také diskutovat o oslavách 200 let od narození otce genetiky, které se v Brně uskuteční příští rok v červenci. Nejvýznamnější brněnské instituce v čele s Masarykovou a Mendelovou univerzitou už naplno připravují program včetně mezinárodní konference. Chystají se rovněž nové expozice Mendelova muzea.

Biolog, genetik, včelař, matematik, botanik, katolický kněz a přírodovědec Gregor Johann Mendel (20. července 1822 – 6. ledna 1884) pochází z Hynčic ve Slezsku, ale podstatnou část svého života strávil v augustiniánském klášteře v Brně, kde také učil a studoval. Díky svým pokusům s křížením hrachu popsal principy dědičnosti a postaral se tak o největší biologický objev za posledních 500 let. Zároveň dal základ nové vědě – genetice.

Program Mendelových dnů 2021 bude streemován.

První den 3. 11.

Druhý den 4. 11.

Mendelovy dny jsou realizovány v rámci projektu Odkaz G. J. Mendela vědě, kultuře a lidstvu, reg. č.: ATCZ278, který je spolufinancován z programu INTERREG V-A Rakousko-Česká republika.

Stáhnout článek .pdf 280 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info