16. 8. 2022

Od muzikálu k výrobě piva. Filozofická fakulta pořádá letní sérii debat na téma Ženy, pivo, zpěv

Prostor Čítárny / kavárny kaFFe Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně se od 23. srpna 2022 otevře zájemcům o muzikálové divadlo, historii piva a texty českých žen ze 40. a 50. let 19. století.

Pod názvem Léto v Čítárně: Ženy, pivo, zpěv nabídne filozofická fakulta tři přednášky pro veřejnost i generačně starší posluchače. Jako první host se 23. srpna představí muzikolog a hudební skladatel Miloš Štědroň, který si položí otázku, co je musical, jak vznikl a zda je "pomstou opeře za její pýchu". “Bude to stručná úvaha na téma vzniku musicalu a jeho oddělení od opery a operety v Evropě i v USA,” přiblížil obsah Štědroň.

V úterý 30. srpna v Čítárně pohovoří Zdeňka Jastrzembská, spoluautorka knihy Jen mít dosti sil! Ženy v dějinách české filozofie a vědy. Posluchače seznámí s texty českých žen ze 40. a 50. let 19. století, ve kterých se uplatňoval romantický pohled na svět a na přírodu. “Konkrétně se bude jednat o přírodovědná hesla nedokončeného encyklopedického slovníku pro dámy, který vznikal kolem Bohuslavy Rajské, o studii Věk člověka od Viktorie Paulové a o přírodopisné texty Boženy Němcové,” dodala Jastrzembská.

Dějinami i současností pivní rozmanitosti provede Libor Zajíc, který 14. září vysvětlí, proč pivo patří po staletí k tak atraktivním nápojům. “V přednášce se zaměřím na historii výroby piva v Evropě a Severní Americe především od 19. století, s krátkým náhledem do dob předchozích. Představím různé pivní styly, jejich počátky a důvody celosvětového rozšíření, ať už během počátků globalizace, tak v dnešní vlně kraftové pivní revoluce,” podotkl Zajíc.

Přednášky začínají vždy v 17.00 hodin a doplní je projekce nebo zvukové ukázky. Vstup na všechny akce je zdarma, přístup do kavárny je z ulice Arne Nováka 1.

• 23. srpna, 17.00: Miloš Štědroň a téma Muzikál x Musical
V krátkém zastavení si Miloš Stědroň položí otázku, co je musical, jak vznikl a zda je "pomstou opeře za její pýchu".
• 30. srpna, 17.00: Zdeňka Jastrzembská a téma Ženy a romantická věda
Přednáška představí texty českých žen, které vznikaly ve 40. a 50. letech 19. století a ve kterých se uplatňoval romantický pohled na svět a na přírodu.
• 14. září, 17.00: Libor Zajíc a téma Dějiny a současnost pivní rozmanitosti
Pivo se těší v dnešní době velké oblibě a spousta lidí zjišťuje, že jde o nápoj s bohatou historií. Kde můžeme hledat počátky dnešní pivní rozmanitosti, díky níž patří pivo k tak atraktivním nápojům?

Kontakt: Mgr. Markéta Stulírová, Oddělení vnějších vztahů, Filozofická fakulta MU, tel.: 602 349 954, e‑mail: stulirova@phil.muni.cz

Stáhnout fotky .zip 4 219 kB