26. 2. 2017

Podmínkou pro vznik univerzitních nemocnic musí být finanční stabilizace

Transformaci stávajících fakultních nemocnic na novou právní formou, se kterou počítá návrh zákona o univerzitních nemocnicích z dílny ministerstva zdravotnictví, musí předcházet jejich oddlužení a finanční stabilizace. Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek to řekl po pátečním jednání s ministrem zdravotnictví Miloslavem Ludvíkem v Praze. Vláda se má návrhem zákona zabývat už 8. března.

Podle Beka není možné, aby v důsledku transformace univerzita převzala odpovědnost za předchozí chybně nastavené hospodaření ve fakultních nemocnicích. „Nevidím důvod, proč by měla univerzita hrát roli zlého policajta, který bude za cenu propouštění a rušení celých oddělení napravovat minulé manažerské a politické chyby státu,“ zdůraznil Bek.

Na chod univerzitní nemocnice bude spolu s ředitelem jmenovaným ministrem zdravotnictví dohlížet rada univerzitní nemocnice, kde bude mít vysoká škola dva zástupce, další tři členy bude navrhovat ministerstvo zdravotnictví, po jednom ministerstvo financí a zaměstnanci. „Jako rektor musím trvat na tom, že univerzita nevyšle své zástupce do rady univerzitní nemocnice, dokud nebudou nejprve oddluženy a vyřešeno jejich financování,“ zdůraznil Bek.

Samotný zákon o univerzitních nemocnicích, o jejichž zřízení se mluví už několik let, považuje rektor za pozitivní řešení. „Navržený model je blízký fungování univerzit jako veřejnoprávních institucí, které již prokázaly, že se veřejnost o takto spravovaný majetek nemusí obávat,“ doplnil rektor.

Univerzitní nemocnice bude právnickou osobou, kterou bude možné ustavit a zrušit pouze zákonem. Jejím statutárním orgánem bude ředitel jmenovaný a odvolávaný ministrem zdravotnictví. Dalšími orgány budou rada univerzitní nemocnice a akademická rada, v kterých bude mít své zástupce i vysoká škola, se kterou bude mít univerzitní nemocnice uzavřenu smlouvu o spolupráci. Univerzitní nemocnice bude hospodařit s majetkem, který na ni stát převede, a výnosy bude moci použít pouze na úhradu nákladů spojených se svou činností.