6. 7. 2022

Prorektorka MU Šárka Pospíšilová byla zvolena novou členkou prestižní Evropské asociace molekulární biologie

Evropská asociace molekulární biologie (EMBO) dnes zveřejnila jména 67 nově zvolených členů. Je mezi nimi také genetička a molekulární hematoložka Prof. RNDr. Šárka Pospíšilová, Ph.D., která vede výzkumnou skupinu Lékařské genomiky v institutu CEITEC Masarykovy univerzity a působí na Ústavu lékařské genetiky a genomiky a Interní hematologické a onkologické klinice Lékařské fakulty MU a FN Brno. Šárka Pospíšilová je také prorektorkou pro výzkum a doktorské studium Masarykovy univerzity.

Šárka Pospíšilová. Foto: Tomáš Škoda

Noví členové se připojí k prestižní EMBO komunitě předních výzkumníků v oblasti molekulární biologie a v příbuzných oborech. Členové EMBO společně ovlivňují směřování biologických věd v Evropě i mimo ně a podporují excelenci v této společensky důležité vědecké disciplíně.

„Z této zprávy mám ohromnou radost. EMBO je organizace, která sdružuje nejlepší světové vědce, mezi kterými jsou držitelé Nobelovy ceny. Pro Masarykovu univerzitu je to další z řady ocenění toho, že na naší půdě působí excelentní vědci, mezi které dlouhodobě řadíme i paní prorektorku Pospíšilovou. Být členem EMBO je prestižní záležitost, neboť do této vybrané společnosti se nelze žádným způsobem přihlásit. Člověk musí obdržet nominaci, o které je následně hlasováno,“ vysvětluje rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Šárka Pospíšilová je autorkou a spoluautorkou více než 220 vědeckých publikací, sedmi patentů a několika odborných knih. Je členkou několika významných národních a mezinárodních výborů zaměřených na genetická a hematologická onemocnění. Za svou kariéru získala několik vědeckých ocenění, mj. tři ceny Ministra zdravotnictví ČR za lékařský výzkum, dvě ceny Ligy proti rakovině, dvě Ceny předsednictva České lékařské společnosti J. E. Purkyně a mnoho dalších ocenění. Šárka Pospíšilová je známá jako první dáma českého genetického výzkumu, a proto není žádným překvapením, že byla letos nominována a zvolena jednou z nových členek EMBO. V letošním roce se aktivně podílí na organizaci oslav 200. výročí narození zakladatele moderní genetiky Gregora Johanna Mendela a mezinárodní Mendelovy genetické konference.

„Šárka Pospíšilová dělá skvělou práci jako vědkyně i jako představitelka akademického vedení univerzity a mám velkou radost, že získává toto uznání v rámci evropské komunity molekulárních biologů. Tato volba opět ukazuje, že CEITEC již po vstupu do druhé dekády existence našeho institutu má velké množství vědeckých osobností evropského formátu,“ říká ředitel CEITEC MU Jiří Nantl.

Noví členové EMBO jsou voleni každoročně jako uznání jejich přínosu k vědecké excelenci. Výběr Šárky Pospíšilové je tak poctou výzkumu jejího týmu a úspěchům ve vědecké komunitě. Hlavním cílem asociace EMBO je podporovat talentované výzkumné pracovníky ve všech fázích jejich kariéry, stimulovat výměnu vědeckých informací a pomáhat budovat evropské výzkumné prostředí, kde vědci mohou dosahovat co nejlepších výsledků. Noví členové přináší další odborné znalosti a zkušenosti, aby pomohli asociaci EMBO dále posílit její iniciativy.

„Jsem nesmírně potěšena. Toto ocenění dává další rozměr a smysluplnost mé práci. Ocitnout se v tak privilegované společnosti těch nejlepších vědců mě naplňuje pocitem štěstí a uznání. Zároveň je to také další závazek a nový hnací motor do další práce. A také příležitost poděkovat všem mým kolegům z Centra molekulární medicíny CEITEC a také z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno. Věda je v dnešní době týmovou prací, bez níž by nebylo možné dosahovat špičkových vědeckých výsledků, které jsou navíc přímo aplikovatelné v medicíně,“ uzavírá Šárka Pospíšilová.

Masarykova univerzita má ve své vědecké komunitě již šest členů EMBO. Kromě Šárky Pospíšilové byli do asociace zvoleni: v roce 2017 Mary O´Connell, v roce 2018 Štěpánka Vaňáčová a ředitel konsorcia CEITEC Pavel Tomančák, v roce 2020 Karel Říha a v roce 2021 Jiří Fajkus. V současné době působí v celé České republice 12 členů EMBO, přičemž tedy celá polovina z nich je součástí komunity Masarykovy univerzity a CEITEC.

Stáhnout článek .pdf 206 kB
Stáhnout fotky .zip 242 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info