26. 1. 2023

Test studijních předpokladů Masarykovy univerzity letos elektronicky na tabletech

Uchazeče o studium na Masarykově univerzitě čeká v rámci přijímacího řízení v letošním roce hned několik novinek. Test studijních předpokladů (TSP), který vyžaduje většina fakult, bude probíhat sice prezenčně, ale nově elektronicky na tabletech v mnoha nabídnutých termínech v Brně a tradičně také v několika městech České i Slovenské republiky. TSP bude obsahovat tři části: numericko-analytické myšlení, kritické myšlení a uvažování v anglickém jazyce.

Test studijních předpokladů je součástí přijímacího řízení na většinu fakult Masarykovy univerzity a rok 2023 přináší několik novinek. V minulosti bývalo zvykem, že studenti absolvovali Test studijních předpokladů během jedné soboty nebo neděle v Brně a dalších několika městech napříč Českou a Slovenskou republikou. V letošním roce si uchazeči mohou vybrat od ledna do dubna z téměř 40 termínů konání TSP v Brně, v několika termínech pak v 7 českých a 3 slovenských městech podle svých preferencí. Uchazeči uvidí konkrétní čas a místo konání testu ve své e-přihlášce nejméně tři dny předem.

Novinkou také je, že uchazeči budou vyplňovat Test studijních předpokladů v elektronické podobě. Budoucí studenti na místě od pracovníků Masarykovy univerzity obdrží tablet a papír, který však už bude sloužit pouze pro poznámky a pomocné výpočty. Studenti nesmí během konání testu používat mobilní telefony nebo si nechat na ruce tzv. chytré hodinky.

Letošní TSP bude mít nově tři dimenze: numericko-analytické myšlení, kritické myšlení a uvažování v anglickém jazyce. Už tedy nebude skládán jeden test s jedním časovým limitem, ale každá část bude mít samostatný časový limit a vyhodnocení.

„Snažíme se TSP přizpůsobit potřebám doby a všechny tři součásti považujeme za klíčové pro uplatnění našich budoucích absolventů v současné době. Numericko-analytická dimenze zkoumá např. logické uvažování uchazečů, další subtest má prokázat schopnost kritického posouzení a vyhodnocení předložených informací, zatímco cílem závěrečné části je ověřit základní schopnost pochopení anglického testu a orientace v něm, neboť komunikační schopnosti v angličtině jsou v dnešním světě nezbytnou dovedností,“ doplňuje prorektor Bulant s tím, že i uchazeči, kteří si podají přihlášky na více programů, budou skládat Test studijních předpokladů jen jednou.