27. 2. 2019

Univerzita připomene výrazné osobnosti i památnou cestu Masaryka do Izraele

Oslavy 100. výročí založení Masarykovy univerzity pokračují příští týden udělováním Zlatých a Stříbrných medailí Masarykovy univerzity, Slavnostním koncertem MUNI 100 a výstavou Masaryk a Svatá země. Při ceremoniálu ve středu 6. března bude od 10 hodin v aule na právnické fakultě rozděleno mezi významné osobnosti veřejného a akademického života 9 zlatých a 22 stříbrných medailí.

Každá z devíti fakult univerzity při této příležitosti oceňuje zlatou medailí jednu vybranou osobnost. Právnická fakulta ji uděluje expertovi na soutěžní právo, který položil základy tohoto oboru, Petru Hajnovi. Lékařská fakulta oceňuje Evu Táborskou, jež dlouho řídila vzdělávání mediků a výrazně přispěla k rozvoji vzdělávání zahraničních studentů. Parazitolog a někdejší děkan přírodovědecké fakulty Milan Gelnar bude vyznamenán hlavně za svůj přínos při budování bohunického kampusu a přesun výuky do nových prostor. Přední odborník na českou filozofii a bývalý proděkan filozofické fakulty Jan Zouhar pak získává medaili za svůj přínos při stavbě knihovny filozofické fakulty i pro celkovou rekonstrukci areálu v ulici Arna Nováka.

Pedagogická fakulta ocení zlatou medailí studentského vůdce a ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka. Ekonomicko-správní fakulta se naopak dívá do zahraničí a medaili udělí Marii-Liesse Houbé Masse, ředitelce Institutu veřejné správy na Univerzitě v Rennes, díky níž se dá v Brně studovat francouzsko-český obor orientovaný právě na veřejnou správu. Zbývající tři fakulty odměňují medailí osobnosti důležité pro jejich založení – fakulta informatiky Luboše Brima, který přišel s myšlenkou vědecko-výchovných laboratoří, fakulta sociálních studií psychologa Vladimíra Smékala a fakulta sportovních studií Jiřího Nykodýma, který v posledních měsících vedl tým vytvářející Koncepci sportu města Brna pro období 2018-2030. Seznam 22 oceněných stříbrnou medailí najdete zde.

Tentýž den, tedy 6. března, se v Besedním domě koná slavnostní koncert Symfonického orchestru a Pěveckého sboru Masarykovy univerzity. V předvečer výročí narození prvního československého prezidenta Tomáš Garrigue Masaryka má být vzdáním holdu a poděkováním muži, jemuž univerzita vděčí za své založení i jméno. Obě známá univerzitní hudební tělesa si k této příležitosti připravila speciální program a uvedou známé filmové melodie i světovou premiéru skladby The Relay „Balto“, kterou zkomponoval dirigent Martin Mazánek.

Osobnosti prvního československého prezidenta je věnována výstava Masaryk a Svatá země, která začíná v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu už v pondělí 4. března. Expozice připomíná zásluhy prezidenta Masaryka a jeho syna Jana o vznik státu Izrael a spoluorganizuje ji Velvyslanectví státu Izrael v ČR. Tomáš G. Masaryk podnikl v roce 1927 cestu do Svaté země, což byla vůbec první návštěva oficiální hlavy státu v tehdejší mandátní Palestině. Ačkoliv prezident cestu deklaroval jako soukromou a kvůli bezpečnosti ji podnikl tajně, bylo to vnímáno jako důležité gesto podpory. Výstava začíná vernisáží v 17 hodin a potrvá až do 31. března.

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info