31. 3. 2020

Univerzitní databáze pomůže řešit nedostatek chemikálií pro testy na koronavirus

S řešením, které pomůže řešit nedostatek chemikálií pro analýzy vzorků na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 v celé České republice, přišla Masarykova univerzita (MU). Na webové stránce https://www.muni.cz/koronavirus/laboratore univerzita zpřístupnila databázi laboratoří a firem, které mohou nabídnout své zásoby laboratorní chemie potřebné pro testování těm pracovištím, které sice mají dostatek odborníků a potřebné přístroje pro diagnostiku koronaviru, ale chybí jim právě chemikálie.

Příprava nové izolační metody virové RNA.

„Naši iniciativu, která urychlí přesun chemikálií do míst, kde jsou na testování nachystáni odborníci a je k dispozici potřebné přístrojové vybavení, podporuje i Státní zdravotnický ústav, který koordinuje diagnostiku v celé České republice a na tvorbě databáze s námi úzce spolupracuje,“ uvedla prorektorka Masarykovy univerzity pro výzkum a doktorské studium Šárka Pospíšilová, která zároveň vede Centrum molekulární biologie a genové terapie Interní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty MU. Tato laboratoř se do testování koronaviru zapojila už před dvěma týdny.

Nově se začátkem tohoto týdne začala analyzovat přítomnost koronaviru v klinických vzorcích také v institutu CEITEC Masarykovy univerzity, který má v Centru molekulární medicíny akreditovanou zdravotnickou laboratoř zaměřenou na molekulárně-genetickou diagnostiku. Odborníci z genomické laboratoře vedení Borisem Tichým čekali právě na dodávku potřebných chemikálií pro izolaci virové RNA.

„O víkendu proběhlo paralelní testování 80 vzorků z Fakultní nemocnice Brno za účelem ověření metodik, ve kterém byla úspěšně ověřena i metoda pro izolaci RNA vznikající ve spolupráci českých vědeckých institucí. Diagnostické vzorky od pacientů, kteří přicházejí k odběrům do odběrových stanů FN Brno, budou ode dneška testovány v laboratořích Masarykovy univerzity. Tím naše univerzita účinně pomůže vytíženým pracovištím nemocnice,“ upřesnil Boris Tichý

Výzkumné laboratoře testují pouze vzorky dodané nemocnicemi, které kvalifikovaně zajišťují odběry od lidí s příznaky onemocnění COVID-19. Samotné laboratoře Masarykovy univerzity nebudou přímo odebírat vzorky od obyvatel.

Stáhnout fotky .zip 7 135 kB