„Naši iniciativu, která urychlí přesun chemikálií do míst, kde jsou na testování nachystáni odborníci a je k dispozici potřebné přístrojové vybavení, podporuje i Státní zdravotnický ústav, který koordinuje diagnostiku v celé České republice a na tvorbě databáze s námi úzce spolupracuje,“ uvedla prorektorka Masarykovy univerzity pro výzkum a doktorské studium Šárka Pospíšilová, která zároveň vede Centrum molekulární biologie a genové terapie Interní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty MU. Tato laboratoř se do testování koronaviru zapojila už před dvěma týdny.
Nově se začátkem tohoto týdne začala analyzovat přítomnost koronaviru v klinických vzorcích také v institutu CEITEC Masarykovy univerzity, který má v Centru molekulární medicíny akreditovanou zdravotnickou laboratoř zaměřenou na molekulárně-genetickou diagnostiku. Odborníci z genomické laboratoře vedení Borisem Tichým čekali právě na dodávku potřebných chemikálií pro izolaci virové RNA.
„O víkendu proběhlo paralelní testování 80 vzorků z Fakultní nemocnice Brno za účelem ověření metodik, ve kterém byla úspěšně ověřena i metoda pro izolaci RNA vznikající ve spolupráci českých vědeckých institucí. Diagnostické vzorky od pacientů, kteří přicházejí k odběrům do odběrových stanů FN Brno, budou ode dneška testovány v laboratořích Masarykovy univerzity. Tím naše univerzita účinně pomůže vytíženým pracovištím nemocnice,“ upřesnil Boris Tichý
Výzkumné laboratoře testují pouze vzorky dodané nemocnicemi, které kvalifikovaně zajišťují odběry od lidí s příznaky onemocnění COVID-19. Samotné laboratoře Masarykovy univerzity nebudou přímo odebírat vzorky od obyvatel.