12. 9. 2022

V Brně začala mezinárodní konference o kyberbezpečnosti

V univerzitním kině Scala začala u příležitosti českého předsednictví v Radě EU mezinárodní konference European Conference on Security Research In Cyberspace. Jihomoravská metropole se tak na nejbližších 72 hodin stává centrem světových kapacit na kyberbezpečnost, bezpečnou umělou inteligenci nebo kyberkriminalitu.

Rektor Masarykovy Univerzity Martin Bareš během zahájení European conference on Security Research in Cyberspace v univerzitním kině Scala

Na akci, kterou pořádá Masarykova univerzita ve spolupráci s Ministerstvem vnitra České republiky a Vysokým učením technickým v Brně, se sjela víc než stovka zahraničních a českých expertů, kteří budou diskutovat také na témata, jakými jsou ochrana kritických infrastruktur státu nebo vzdělávání a prevence v kyberbezpečnosti. Zahájení akce v univerzitním kině Scala se zúčastnil také rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

„Je to významná událost a její hodnota, kdy se všichni denně pohybujeme v online světě, je důležitější než kdy dříve. Současná doba nám totiž přináší nejen unikátní možnosti, jak posouvat hranice lidského počínání, ale také zbrusu nové hrozby, před kterými je třeba se efektivně chránit. Je pro nás čest být v roli jednoho z hostitelů takové akce,“ uvedl během zahájení konference nejvyšší představitel Masarykovy univerzity.

Účastníci European Conference on Security Research In Cyberspace budou diskutovat také o moderní kryptografii, tvorbě mezinárodní kvantové sítě či zpracování obrazu, představena bude také koncepce Národního plánu výzkumu a vývoje v oblasti kyberbezpečnosti a hostům nabídne např. i praktickou ukázku nejnovějšího vybavení v laboratořích Masarykovy univerzity a VUT.

Hlavním řečníkem konference, která se koná pod záštitou města Brna, je světová kapacita v oblasti informační bezpečnosti, kryptografie a ochrany soukromí, profesor prestižní univerzity v belgické Lovani a bývalý prezident Mezinárodní asociace pro kryptologický výzkum Bart Preneel, jenž je vedoucím uznávané výzkumné skupiny COSIC a autorem více než 400 vědeckých publikací a pěti patentů.