5. 4. 2020

Vědci díky výzkumu na webu ČT zjišťují, jak rodiče zvládají výuku dětí doma

Do zcela nové situace se s vyhlášením nouzového stavu dostali rodiče školou povinných dětí. Zčásti je teď na nich, aby svoje děti vzdělávali ve spolupráci s učiteli na dálku. Zatím však neexistují data, z nichž by se dalo usoudit, jak rodiče i žáci nastalý stav zvládají. Jak dlouho tráví děti čas učením? Čemu se nejvíce věnují? A co by nejvíce rodičům pomohlo? Právě to zjišťuje dotazník dostupný z webu České televize, který s přispěním ČT sestavili výzkumníci z Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity a Akademie věd České republiky.

„Cílem ankety, nazvané Vzdělávání doma, je v co nejkratším čase získat základní vhled do toho, jak rodiče učení dětí doma zvládají. Výsledky mohou pomoci se zlepšením situace jak rodičům, tak školám, a mohou přispět i k tomu, aby se žáci v nelehké době učili efektivněji,“ formulují svoji vizi výzkumníci.

Anketu mohou rodiče vyplnit do půlnoci v úterý 7. dubna přes tuto webovou stránku. Vědci pak chtějí data co nejdříve vyhodnotit, aby mohli formulovat pro školy a rodiče doporučení do dalších dnů pobytu doma. Získané informace jsou důležité i z dlouhodobého hlediska a mohou přispět k pozdější diskusi o koncepčních změnách ve školství v Česku.

Během pár hodin od zveřejnění dotazníku vědci nasbírali data od dvou tisíc účastníků. Zatím se zdá, že rodiče s nasazením velké energie domácí výuku zvládají. Objevují se ale hlasy, že kvůli ní nemají čas s dětmi doma dělat nic jiného a soustředit se například na lepší vztahy v rodině a jen tak společně trávit čas. Na anketu budou navazovat další kroky výzkumníků k porozumění současných změn ve vzdělávání.

Výzkumné šetření se povedlo vytvořit díky rychlé spolupráci skupiny předních českých odborníků v oblasti pedagogiky z různých institucí. Podílí se na nich Jana Straková, Cyril Brom, David Greger a Tereza Hannemann z Univerzity Karlovy, Roman Švaříček z Masarykovy univerzity a Jiří Lukavský z Akademie věd České republiky. Dosah výzkumu mezi široké spektrum rodičů zajistila především Česká televize, která teď sama pomáhá rodičům a školám s domácí výukou třeba novým projektem UčíTelka. Každý všední den v něm učitelé v živém vysílání učí děti na prvním stupni základních škol vybrané předměty.

Anketa je dostupná zde: https://bit.ly/3bMjgdL.


Kontakt: vzdelavani@ksvi.mff.cuni.cz 
Cyril Brom, Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, 724 064 566
Roman Švaříček, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, 723 959 550
Renata Týmová, vedoucí útvaru výzkumu a analýz, Česká Televize, 777 229 441

Stáhnout článek .pdf 372 kB

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info