Jak se udržet psychicky “v pohodě”?

Možná už jste slyšeli sousloví “duševní hygiena” nebo “psychohygiena”. Není to nic jiného, než soubor činností, které vám mohou pomoci udržet se psychicky “v pohodě”. Pečovat o své psychické zdraví je důležité v každém období nehledě na okolní situaci. Naučte se starat se o svou životosprávu pravidelně spěte, jezte, odpočívejte a dělejte to, co máte rádi. Práci si zkuste strukturovat. Říkáte si, jak na to?

Pohyb
Zůstat v pohybu může být těžké, tím spíš při distanční výuce. Podle svých možností se můžete jít projít nebo proběhnout ven, zacvičte si doma jógu podle videí dostupných na Youtube, nebo zkuste jiný domácí trénink.

Spánek
Pokud se o vás před spaním či kdykoliv jindy pokouší úzkosti, zkuste dechová nebo relaxační cvičení (hledejte na webu třeba Schultzův autogenní trénink nebo Jacobsonovu relaxaci) a nepodceňujte správnou teplotu v místnosti a čerstvý vzduch. Místo sledování influencerů na sociálních sítích si před spaním raději zkuste přečíst pár stránek oblíbené knihy, nebo poslechnout kus podcastu. Jako rychlou první psychologickou pomoc můžete zdarma využít aplikaci Nepanikař, která je dostupná pro uživatele s operačním systémem iOS a android.

Jídlo
Stravujte se nejlépe pravidelně a vyváženě. Doplňujte potřebné vitaminy a základní živiny. Neodepírejte si svá oblíbená jídla, důležitá je hlavně míra. Pokud nemáte možnost využít univerzitní menzy, zkuste třeba některou z blízkých restaurací. Ušetřit peníze za dobré jídlo z restaurace můžete zkusit také díky aplikaci Nesnězeno. Čas strávený doma můžete rovněž využít k objevení svých vlastních kuchařských dovedností.

Nebuďte na to sami
Nezůstávejte na svá trápení ani radosti sami. Nenechte se zahltit tím, co vám běží hlavou. Zůstaňte v kontaktu se svou rodinou, kamarády, blízkými.

Nevíte? Tápete?
Jsme jedno ucho