Jak zjistím, které obory jsou pro mě vhodné?

Pokud právě přemýšlíte o výběru oboru, je ta pravá chvíle položit si několik důležitých otázek. Vezměte si tužku a papír – černé na bílém budou vaše odpovědi jasnější a můžete se k nim kdykoli vrátit.

1) Jací jste?

• Které předměty ve škole vám jdou a zároveň vás baví?
    Vyhovuje vám učit se nazpaměť spoustu textu, nebo spíše nalézat nové postupy řešení matematických příkladů? Tedy tíhnete spíše k humanitním, přírodovědným, nebo technickým oborům?
  • Které předměty vás naopak nebaví?
    Je dobré přihlédnout i k tomu, jakým předmětům byste se na vysoké škole dál věnovat nechtěli – ale nestavte svůj výběr pouze na tom, co nechcete dělat.
  • Jak trávíte svůj volný čas?
    Pracujete jako dobrovolník, nebo třeba po škole programujete webové stránky?
  • Je nějaká činnost, do které se dokážete ponořit natolik, že nevnímáte čas a na nic jiného se nesoustředíte?
    Ať už je to nový poznatek o pohybu makromolekul, nebo překonání vašeho osobního rekordu v běhu na sto metrů, i toto může být vodítkem, k čemu chcete studiem směřovat.

2) Co od studia na vysoké škole opravdu očekáváte?

• Samostatnost? Studentský život a zábavu?
  • Přípravu na budoucí povolání? Sběr zkušeností?
  • Seberealizaci při studiu nebo následně v zaměstnání?

3) Je pro vás tento obor perspektivní?

• Uživí vás práce v tomto oboru?
  • Je po absolventech tohoto oboru poptávka?
  • Je nabídka práce tohoto oboru v regionu, kde chcete po studiu žít?

4) Kde se vidíte za 10 let?

• Máte práci, rodinu, dům, auto, dovolenou, chcete podnikat…?
  • Žijete v ČR, nebo v zahraničí, popřípadě stále cestujete?
  • Dá vám vaše budoucí studium možnost toto všechno mít?
  • Budete mít peníze na to koupit si auto, jezdit několikrát ročně k moři nebo na lyže?
  • Budete mít při tomto povolání čas založit rodinu a věnovat se jí?

Nevíte? Tápete?
Jsme jedno ucho