Žijete ve městě, které patří studentům

Věděli jste, že vysokoškoláci v Brně tvoří pětinu obyvatel města? Aby taky ne, vždyť jenom MUNI má přes 30 tisíc studentů a kromě ní jsou tu ještě 4 další veřejné vysoké školy.

Každý pátý obyvatel Brna je vysokoškolák

Během semestru díky nim Brno žije ve dne i v noci, v prosluněných kavárnách i ve sklepních pivnicích, v alternativních klubech i na festivalech. Studenti se sami podílí na pořádání spousty akcí, ať už jde o autorská čtení, divadelní festivaly nebo jazzové mše. Stačí si jen vybrat.

Město kavárenských povalečů, tanečníků
a hipsterů

Znáte moravskou metropoli jen podle názvu filmu Nuda v Brně? Ta tu teda rozhodně není. Potvrdí to stovky tisíc studentů, které se v Brně vystřídaly. A co vás bude na Brně bavit?

1. Legrační mluva

Sotva na hlaváku (hlavní nádraží) vystoupíte z vlaku, hókne (promluví) na vás chlapík, přes kterého se málem nedostanete do šaliny (tramvaj), co jede na Prigl (přehrada). Jste ve městě s hantecem. Používají ho starousedlíci, všichni ostatní ho napodobují u piva.

2. Brno přes univerzitní rok nikdy nespí

Jste kulturní klasik nebo preferujete alternativu či hudební festivaly? V Brně je všechno: od hospodských kvízů přes amatérské herecké skupiny po kluby deskových her a vysokoškolské mše. Milovnice módy ocení bleší trhy nebo návrhářské výstavy. Jestli se chcete nachytřit, Moravské zemské muzeum pořádá každou chvíli nějakou výstavu nebo akci, nebo vyrazte na brněnské výstaviště, kde se ročně koná okolo 50 veletrhů. A víte, že lístek do Národního divadla koupíte i za 50 Kč?

3. Hipster bistra převálcovala tradiční moravské knedlíkárny

V Brně už dávno není k dostání pouze moravská klasika s pěti knedlíky. Každý den můžete vyzkoušet jinou kuchyni, a přesto nemusíte mít vítr v peněžence. Výběr je široký: od levných čínských nudlí přes módní vietnamskou polévku Pho po hipster, burger, vegan, bio a fresh bistra. Večer zajděte do některé z vyhlášených pivnic na pivo venku na stojáka.

Bez popisku

4. Brněnské rozjezdy podporují noční život

Legendární studentské akce jsou v Brně díky tzv. nočním rozjezdům ještě o něco veselejší. Rozjezdy neboli noční autobusy vás v každou celou hodinu během noci dopraví z centra Brna do všech jeho čtvrtí, popř. z okraje města do centra. Dostanete se tak do postele rychle a stihnete ranní přednášku.

5. Kofeinové lenošení na každém rohu

Kavárenští povaleči v Brně se dostali na úplně novou úroveň svého kofeinového lenošení: za poslední roky se brněnské kavárny přiblížily londýnsko-berlínskému stylu. Kvalitně připravenou kávu proto najdete v centru na každém rohu. Pokud jste ke kávě zatím moc nepřičichli, v Brně poznáte rozdíl mezi espressem macchiatem, flat white a ristrettem brzy. A taky zjistíte, jestli piccolo vážně neexistuje.

6. Vyrazte si zatančit

Velmi brzy zjistíte, že město má výrazného tanečního ducha: v létě vyhrávají pod brněnskou katedrálou tančírny salsy, blues a swingu a přes rok na ně narazíte v kavárnách. Pokud vás tanec neláká, zajděte na velkolepý majáles nebo Hokejový souboj univerzit, při kterém za skandování tisíců fanoušků dávají hokejisté MUNI pravidelně na frak VUT.

V moravské metropoli se zkrátka neztratíte

Brno je ke studentům přátelské nejen množstvím akcí, ale také cenovou dostupností, malými vzdálenostmi mezi fakultami i nejdůležitějšími místy nebo slušnou sítí městské hromadné dopravy, včetně nočních linek, tzv. rozjezdů.

Pokud vás toho zajímá o Brně více, projděte si našeho studentského průvodce vesmírem MUNIVERSE.

Rozpočet na první semestr

Pojďme si udělat rychlý rozpočet pro život v moravské metropoli:

4 400 až 6 500 Kč

postel ve dvoulůžkovém pokoji na koleji nebo privátě

685 Kč

čtvrtletní jízdenka na MHD, tzv. šalinkarta

85 Kč

cena studentského menu v menze

30 až 100 Kč

párek v rohlíku, kebab nebo třeba burgr v hladovém okně

A připočtěte ještě dopravu do rodného města.
Vypadá to bledě? V našem informačním systému najdete pracovní nabídky a brigády.

Zajímá vás Brno ještě víc?

Čtěte, co se v Brně děje právě teď, na em.muni.cz.

Proč studovat na Muni

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info