Vydáte se na zkušenou do zahraničí

Studenti MUNI se ze zahraničních pobytů vrací sebevědomější, samostatnější, s telefonem plným nových čísel a se spoustou zážitků. Vycestování je o to snadnější, že je univerzita podpoří před cestou i během pobytu.

Co vám zahraniční pobyt dá?

1) Naučíte se jazyk. A možná víc než jeden

Pavlína Kokojanová

„Nejela jsem jen zdokonalit svoji angličtinu, chodila jsem zde také na kurz španělštiny do jedné jazykové školy. To bylo moc fajn a další příležitost potkat nové přátele. Bylo by škoda jet do Španělska a nenaučit se nic španělsky.“

Pavlína Kokojanová
Granada, Španělsko

Více o výjezdu

2) Připíšete si atraktivní položku do životopisu, která zaujme každého zaměstnavatele

„Do Bruselu jsem pak zamířila ještě na dva měsíce přímo do Evropského parlamentu, kde jsem pracovala jako stážistka v kanceláři české europoslankyně… Zkušenosti mi pomohly dostat se na praxi do Washingtonu, D.C., ale hlavně jsem díky nim dostala nabídku v kanceláři paní poslankyně pracovat.“

Vendula Karásková
Brusel, Belgie

3) Zažijete spoustu zábavy

Martin Ondryáš

„Příroda je tam úžasná, nedá se to ani popsat. Je to nádherná země, kde najdete hory, krásné pláže, fjordy i pověstné pastviny plné ovcí. Dokonce jsem tam i lyžoval na téměř třítisícové sopce Ruapehu – to byl nezapomenutelný zážitek.“

Martin Ondryáš
Palmerston North, Nový Zéland

4) Získáte přátele z různých zemí

„Na Erasmu jsem získala spoustu kamarádů z celého světa a dodnes jsem v úzkém kontaktu se svými spolubydlícími z Jordánska a Číny.“

Miriam Slezáková
Helsinky, Finsko

5) Poznáte místní lidi i kulturu

Dominik Bujna

„Všichni na mě byli neuvěřitelně milí a se vším mi pomáhali, třeba ubytování bych bez své koordinátorky jen stěží sehnal. Spolužáci se mnou trávili spoustu volného času, zvali mě k sobě domů na večeře a vařili mi typická francouzská jídla, a dokonce mě s sebou vzali i na návštěvu k rodičům do proslulých francouzských vinic nebo mi zařídili soukromou prohlídku továrny na mýdlo.“

Dominik Bujna
Toulon, Francie

6) Naučíte se spoléhat sami na sebe

„Naučil jsem se řešit problémy víc v klidu. Například hned v prvních dnech jsem byl hrozně vystresovaný z toho, že se mi rozbilo čelní sklo auta, pak jsem ale zjistil, že je to zbytečné a že se všechno dá poměrně jednoduše vyřešit. Člověk nesmí všechno brát tak vážně.“

Petr Knetl
Porto, Portugalsko

7) Ujasníte si, co chcete v budoucnu dělat

Aneta Hlávková

„Zahraniční zkušenosti a poznávání jiných kultur a národů mě opravdu baví a chtěla bych zamířit ještě dál, možná do Mexika nebo Argentiny, protože španělský životní styl a kultura mi přirostly k srdci. A dokonce si díky Erasmu umím i představit, že bych pracovala v zahraničí, láká mě například práce v českých školách bez hranic. Dnešní možnosti jsou úžasné a je škoda je nevyužít.“

Aneta Hlávková
Bilbao, Španělsko & Madeira

Více o výjezdu

Podpoříme vás před cestou i během pobytu

Dostanete až 600 eur na měsíc

Výši stipendia určujeme podle průměrných životních nákladů v dané zemi – tak, abyste s poskytnutými penězi uhradili své základní výdaje. Stipendium se pohybuje od 480 do 600 eur na měsíc, podle životních nákladů v zemi. Pokud vyrazíte například do Finska, finančně vás podpoříme 600 eury na měsíc. Při studiu v Litvě to bude 480 eur na měsíc.

Pomůžeme vám s papírováním

Budete ve spojení s Centrem zahraniční spolupráce MU a společně zařídíte vše potřebné, než zabalíte kufr a vyrazíte na cestu. Spoustu informací se dozvíte také na stránkách dosveta.muni.cz.

Pojedete se zásobou slovíček a gramatiky

Pokud chcete cestovat, ale dostatečně neovládáte potřebný jazyk, rozhodně to není překážka. Centrum jazykového vzdělávání MU nabízí jazykové kurzy, které vás připraví na pobyt v zahraničí. Budete se umět zeptat na cestu, objednat si v restauraci, ale zvládnete také vyplnit důležité formuláře a studovat v cizím jazyce.

Kromě těchto kurzů absolvujete v rámci studia na MUNI i povinné jazykové kurzy a volitelně další kurzy podle svého výběru.

Cestujte do celého světa

S Erasmem ročně vycestuje do Evropy přes 1 000 studentů – na 3 až 12 měsíců. Vybírejte ale i z dalších programů, se kterými se podíváte do evropských států i do zámoří – třeba do Brazílie, Jihoafrické republiky, USA, Kanady, Mexika či Egypta. Každá katedra spolupracuje s konkrétními institucemi na základě partnerských smluv.

Chcete vědět, jaké země můžete navštívit? Podívejte se do interaktivní mapy.

A než začnete plánovat cestu – pošlete přihlášku na MUNI.

Kam můžete jet