Germánské jazyky

Přijímací řízení do doktorských programů - akad.rok 2019/2020 (zahájení: jaro 2020)
Termín podání přihlášky do půlnoci 30. 11. 2019

Představení studijního programu

Filologické studium jazyka v doktorském stupni je koncipováno jako završení formálně-teoretické i praktické přípravy studentů na samostatnou odbornou lingvistickou práci. Všeobecné znalosti a kompetence synchronní i diachronní jazykovědy nabyté v předchozím magisterském studiu jsou zde cíleně prohloubeny se zřetelem k požadavkům samostatné výzkumné práce včetně adekvátní prezentace výsledků. Studium je ve velké míře specializované a diferencované podle potřeb konkrétních zkoumaných témat a zpracovávaných disertací, zároveň je však rozvíjen obecný přehled o adekvátních metodách filologické práce a schopnost jejich kritické reflexe a jejich tvůrčího uplatnění.

Specializace Experimentální a aplikovaná lingvistika je zaměřena na prohloubení znalostí a dovedností v oblasti využití experimentálních metod a metod aplikujících formální přístupy k přirozenému jazyku (je organizována několika akademickými pracovišti s lingvistickým zaměřením: Ústavem českého jazyka, Ústavem jazykovědy a baltistiky, Katedrou anglistiky a amerikanistiky, Ústavem románských jazyků a literatur, Ústavem germanistiky, nordistiky a nederlandistiky). Je určena zájemcům o jazykovědu, která klade důraz na observaci jazykových dat a jejich zpracování matematickými metodami a na teoretické problémy spojené s aplikací formálních metod na materiál přirozeného jazyka. Cílem této specializace je umožnit posluchačům prohloubenou orientaci v metodách korpusové lingvistiky a ve využití statistického zpracování lingvistických dat. Nabízené povinně volitelné předměty umožní studentovi hlouběji pochopit různá odvětví aplikované lingvistiky.

Specializace Zemské jazyky je zaměřena na vyhraněnou oblast odborné filologické práce s primárně historickou orientací; je zajišťována v kooperaci oborově zainteresovaných pracovišť (Ústav klasických studií, Ústav českého jazyka, Ústav české literatury a knihovnictví, Ústav germanistiky, nordistiky a nederlandistiky). Studium je zaměřené medievisticky s přesahy do raného novověku a zejména je charakteristicky vymezené prostředím historických českých zemí příslušného období. Propojení témat, výzkumných tradic a metod germanistické, bohemistická a latinské medievistiky umožňuje absolventům kompetentně pracovat s historickými texty této provenience s ohledem na vícejazyčné kulturní a společenské prostředí této oblasti. Důležitou součástí studia jsou teoretické a praktické aspekty ediční filologie se zřetelem ke specifikům písemnictví českých zemí.

Zajišťuje Filozofická fakulta
Typ studia doktorský
Forma prezenční, kombinovaná
Oborová rada a oborové komise

Praxe

Praxe na externích pracovištích není povinnou součástí studia. Aktivní zapojení studentů do výukové, výzkumné a organizační práce na ústavu poskytuje doktorandům příležitost k získání a rozvinutí praktických kompetencí v těchto oblastech.

Absolvent doktorského programu germánské jazyky disponuje spolehlivými obecně uplatnitelnými znalostmi a dovednostmi potřebnými pro filologickou práci. Je schopen samostatné odborné reflexe jazykových fenoménů v synchronní i diachronní perspektivě, jakož i orientace v jednotlivých směrech jazykovědného bádání v minulosti i současnosti. Zároveň dokáže tvůrčím způsobem své znalosti aplikovat na konkrétní aktuální problémy. Kromě širokého přehledu o celém oboru získá navíc detailní znalosti v rámci předmětu své specializace. Získaná kvalifikace jej předurčuje k uplatnění na pozicích filologického či obecně humanitního zaměření vyžadujících samostatné kritické myšlení a schopnost prezentace získaných poznatků ať už ve sféře vysokých škol, ve vědeckých institucích, překladatelství apod.

Termín podání přihlášek: 1. srpna – 30. listopadu 2019.

Termín dodání podkladů pro přijímací řízení: do 13. prosince 2019.

Podklady pro přijímací řízení:

• podepsaný životopis;
  • soupis publikační činnosti;
  • projekt disertační práce.
  • Podklady pro přijímací řízení je třeba dodat v tištěné formě (nikoli e-mailem) na Studijní oddělení FF MU - přijímací řízení a to poštou (Arna Nováka 1, Brno) nebo osobně.

Přijímací zkouška má formu ústní rozpravy.

Hranice úspěšnosti: 80 bodů (max. počet bodů 100). Kandidát je hodnocen v částech: projekt disertační práce – max. 30 bodů, odborná připravenost – max. 40 bodů, motivace – max. 30 bodů).

Odkaz na Ústav germanistiky, nordistiky a nederlandistiky.

Obecné informace k průběhu přijímacího řízení do doktorských programů na FF MU naleznete zde. Dokumenty k aktuálnímu přijímacímu řízení jsou vedeny v Materiálech pro uchazeče.

Upozornění: Doklad o absolvování magisterského studia (úředně ověřenou kopii diplomu, u vzdělání získaného v zahraničí také tzv. nostrifikaci) předloží přijatí uchazeči u zápisu do studia. U přijímacích zkoušek se doklad o absolvování magisterského studia nevyžaduje.

Možnosti studia a předměty

Jednooborové studium

Jednooborové studium se specializací

Studium obsahuje společnou část předmětů pro daný studijní program a část předmětů pro specializaci, který dále umožňují prohloubit znalosti v konkrétní oblasti. Studijní program může nabízet více specializací, student si vybírá jednu z nich.

Školitelé

Součástí přihlášky je jméno předpokládaného školitele. Školitele si vyhledejte podle profilového zaměření ze seznamu školitelů a konzultujte s ním jeho potenciální školitelství a návrh projektu.

Podejte přihlášku

Termín podání přihlášky do půlnoci 30. 11. 2019

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

doc. Mgr. Aleš Urválek, Ph.D.

Konzultant programu

e‑mail: