17. 10. 2022

Brno hostí nejvlivnější osobnosti světa vědy a výzkumu, konference ICRI 2022 se otevírá široké veřejnosti

Do jihomoravské metropole se tento týden z celého světa sjíždí na 450 nejvlivnějších osobností ze světa vědy a výzkumu. Jejich cílem je jedna z největších akcí českého předsednictví v Radě Evropské unie, Mezinárodní konference o výzkumných infrastrukturách neboli ICRI 2022. Už víc než dekádu jsou na ní co dva roky diskutovány nejpalčivější výzvy a nejžhavější trendy vědy a výzkumu, ovšem letos vůbec poprvé, v režii Masarykovy univerzity, se konference otevírá také širší veřejnosti.

Jestliže minulý ročník konference přiškrtila koronavirová pandemie, ten letošní je pojat od počátku s ambicí otevřít ji co nejširší odborné i laické veřejnosti. Ta se díky využití moderních streamovacích technologií může zapojit a sledovat kteroukoliv z částí hlavního programu či si vybrat z téměř čtyřicítky doprovodných sympozií, z nichž většina bude rovněž přenášena do online prostředí. Především však, letošní ICRI nabídne každý podvečer na různých místech v Brně v týdnu od 17. do 22. října mimořádně atraktivní program pro veřejnost. „Záměr přiblížit vědu veřejnosti byl od počátku kvitován i na těch nejvyšších úrovních,“ říká za organizační tým Masarykovy univerzity Ondřej Hradil k takzvanému Citizen programu, reflektujícímu současný trend celospolečenského zájmu o vědu a její popularizaci.

Do jeho příprav se zapojily tři brněnské instituce, které mají s popularizací vědy bohaté zkušenosti. Ať už je to VIDA! science centrum, Hvězdárna a planetárium Brno či spolek Science Party Brno, pořádající pravidelně stejnojmennou akci. Zatímco liché dny týdne jsou vyhrazené právě pro Science Party Brno, která během nich pořádá setkání s vědci v baru 4Pokoje, v úterý, respektive ve čtvrtek, bude živo ve VIDA! science centru a na Hvězdárně. „Do všech večerů se zapojí účastníci konference. Jde o celosvětově respektované odborníky ve svých oborech, přičemž smyslem tohoto doprovodného programu je představit lidem jejich práci netradičně, v neformálním prostředí,“ říká Hradil.

A tak zatímco do VIDA! centra na speciální večer z cyklu VIDA! After Dark zavítají dva přední představitelé konsorcia ELI ERIC, díky němuž Česká republika v laserovém centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech u Prahy hostí nejvýkonnější lasery světa, na Kraví hoře přivítají pro změnu Xaviera Barconse, ředitele Evropské jižní observatoře, astronomické organizace, provozující nejdražší teleskopy světa. Ve 4pokojích pak proběhnou diskusní večery o výrobě známého Higgsova bosonu, záchraně Velkého bariérového útesu či o tom, jak věda spojuje znepřátelené národy na tradičně konfliktním Blízkém východě.

„Hugh Possingham je australský ekolog a matematik, který stojí za vývojem softwaru MARXAN, dnes už celosvětově používaným nástrojem určeným k plánování chráněných lokalit. Gihan Kamel je pak nejen fyzička, ale také odbornice na vědeckou diplomacii, působící v jordánském synchrotronu SESAME, který vznikl nejen jako blízkovýchodní CERN, ale také jako symbol blízkovýchodní spolupráce založený a provozovaný lidmi, kteří věří, že je lepší stavět mosty namísto zdí,“ představuje aktéry Citizen programu Hradil. „Já věřím, že alespoň malý most se podaří postavit i nám, organizátorům, a že se nám podaří vědecko-výzkumná témata dostat zase o kousek víc do veřejné debaty.“

ICRI 2022 Citizen programme

VIDA! After Dark: Light It Up!

VIDA! science centrum, Křížkovského 554/12

18. 10. (út), 19:00, https://vida.cz/doprovodny-program/vida-after-dark-light-it-up

Ti, kdož hýbou hvězdami a vesmírem

Hvězdárna a planetárium Brno, Kraví Hora 2

20. 10. (čt), 19:00, https://www.hvezdarna.cz/novinky/potkejte-se-s-temi-kteri-hybou-vesmirem/

Science Afternoon Party

4pokoje: Cocktail bar & bistro, Vachova 6

17. 10. (po), 18:00, https://tinyurl.com/49u3rrzy

19. 10. (st), 19:00, https://tinyurl.com/2fnctw2r

21. 10. (pá), 18:00, https://tinyurl.com/bdmu9a9w

Stáhnout článek .pdf 233 kB
Kontakty
Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.
Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info