26. 4. 2018

Masarykova univerzita je v první desítce nejlepších vysokých škol nových členských zemí EU

Sedmá celkově a druhá mezi českými vysokými školami je Masarykova univerzita v nejnovějším žebříčku společnosti Times Higher Education (THE), který hodnotí vědecky zaměřené univerzity ze třinácti nejnovějších členských států Evropské unie. Z České republiky se do žebříčku dostalo hned třináct institucí, což je nejvíc ze všech hodnocených zemí.

„Masarykova univerzita potvrdila své významné postavení nejen v českém, ale i evropském prostoru. Současně pohled na parametry, které ovlivňují postavení v žebříčcích, ukazuje, že univerzita zvolila správnou strategii svého rozvoje, zaměřenou na internacionalizaci a kvalitu ve vzdělávání a výzkumu,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Z českých univerzit si v žebříčku nejlépe vedla Univerzita Karlova, která se umístila čtvrtá. Za Masarykovou univerzitou na desátém místě je Univerzita Palackého. Pro hodnocení výzkumně zaměřených univerzit v nových členských zemích EU využila THE stejné bodování jako při sestavování celosvětového žebříčku vysokých škol. V něm patří Masarykova univerzita do první šestistovky nejlepších, což ji řadí mezi dvě procenta nejlepší vysokých škol na světě.

THE hodnotí univerzity podle třinácti indikátorů. Ty pokrývají oblast vzdělávání, výzkumu a internacionalizace, přičemž indikátory výzkumu, zejména citovanost akademických prací, mají dominantní váhu.

„Díky výsledkům v rámci jednotlivých oblastí zná univerzita rámcově svou mezinárodní pozici. Umístění, tedy viditelnost mezi světovou konkurencí, může být přínosem zejména pro internacionalizaci univerzity. Například zahraniční pracovníci zvažující pracovní působení na jiné instituci díky tomuto benchmarku orientačně ví, jak si která instituce globálně stojí.“ uvedla ředitelka pro strategii Masarykovy univerzity Šárka Řehořová.