30. 10. 2020

Masarykova univerzita připomene online formou osobnost G. J. Mendela

Akcí nazvanou Mendelovy dny připomene Masarykova univerzita (MU) přírodovědce a opata starobrněnského kláštera Gregora Johanna Mendela, kterého celý svět zná jako zakladatele genetiky. S ohledem na aktuální epidemickou situaci se však Mendelovy dny 4. a 5. listopadu celé odehrají v online prostředí. Pro zájemce jsou na stránkách mendelovydny.cz nachystány přednášky, debaty i zajímavé čtení. Oslavy zahájí 4. listopadu v 17 hodin projev rektora MU Martina Bareše.

“Mendelovy dny jsme původně plánovali jako soubor prezenčních diskusí, odborných i popularizačních, koncertů a uměleckých akcí, výstav a komentovaných prohlídek v rámci našeho Mendelova muzea. To ovšem nyní z pochopitelných důvodů není možné. Proto jsme se rozhodli Mendela a jeho odkaz připomenout otevřením samostatného webu a některými dalšími aktivitami, které budou mít celoroční trvalejší význam,” řekla ředitelka Mendelova muzea MU Blanka Křížová.

Po projevu rektora se v rozhovoru s Blankou Křížovou představí sám G. J. Mendel, následovat budou přednášky Marka Váchy a Michaela Doubka. Čtvrteční program začne v 16 hodin. Virtuálně o své studii Větrná smršť z 13. října 1870 pohovoří sám autor G. J. Mendel, o 15 minut později je pak na programu přednáška ke 150. výročí od Mendelova popisu tornáda v podání Edwarda Guinana z University of Willanova ve Spojených státech. Od 17 hodin si mohou zájemci prostřednictvím online komentovaných prohlídek virtuálně prohlédnout také prostory muzea.

Na závěr je plánovaná debata „Světla a stíny genetiky“ o přínosech a možném nebezpečí genetiky v podání vědců z Akademie věd, Masarykovy univerzity, Univerzity Karlovy a Společnosti české lékařské genetiky České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, kterou bude ve virtuálním prostředí moderovat prorektor Masarykovy univerzity Jiří Hanuš.      

Aktuální online obsah i podrobný program najdete na https://mendelovydny.cz/podrobny-program-2020/, odkaz k připojení na živé vysílání je k dispozici zde: https://is.muni.cz/go/MendelovyDny2020.

Mendelovy dny by měly tvořit podzimní protějšek k jarním Masarykovým dnům. Zatím co k Masarykovi univerzitu váže prvorepubliková tradice, etické zásady i název, k osobnosti Gregora Mendela, se univerzita hlásí skrz jeho píli a zápal nejen pro přírodní vědy.

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info