22. 12. 2023

MU a Biskupství brněnské chystají zádušní mši za oběti útoku na Filozofické fakultě UK

V souvislosti s bestiálním útokem, k němuž došlo ve čtvrtek 21. prosince 2023 na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, se Masarykova univerzita s brněnským biskupstvím společně domluvily na zádušní mši svaté za oběti tohoto tragického činu. Zádušní mše svatá bude sloužena v sobotu 23. prosince v 15 hodin v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla.

„Jsem absolutně otřesen událostmi, které se staly na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, a mé myšlenky jsou stále se všemi, kterých se tragická střelba dotkla. Vím, že tento šílený a naprosto neospravedlnitelný čin zasáhl silně emočně také mnoho mých přátel, kolegů i spoustu našich studujících, kteří spontánně vytvořili u naší filozofické fakulty pietní místo za všechny oběti pražské katastrofy. Proto jsem se ještě ve čtvrtek večer spojil s panem biskupem Pavlem Konzbulem, jenž je i členem naší správní rady, a dohodli jsme se na uspořádání zádušní mše svaté za všechny oběti, abychom i tímto způsobem uctili jejich památku a vyjádřili podporu jejich rodinám a blízkým,“ vyjádřil se rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Podobně vnímá situaci i brněnský biskup Pavel Konzbul, který sobotní mši odslouží. „Chceme se společně modlit za všechny oběti střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Je to velké neštěstí, která zasáhlo mnoho rodin, navíc v tomto předvánočním období. Zvu všechny, aby přišli do tohoto společenství modlitby a sdílení zármutku. Kněze a věřící naší brněnské diecéze jsem požádal, aby ve svých modlitbách pamatovali nejen na oběti, ale i na jejich příbuzné a blízké,“ uvedl biskup brněnské diecéze Pavel Konzbul.

„Smyslem mše za zemřelé je modlitba, v níž překračujeme ve víře hranice smrti a zesnulé svěřujeme Božímu milosrdenství. Současně je to pomoc i pro nás, abychom se s bolestnou ztrátou vyrovnali,“ doplnil brněnský biskup.

V souvislosti se včerejšími tragickými událostmi se také dnes od 15 hodin uskuteční Pietní setkání před budovou Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v ulici Arne Nováka. Akci pořádá Studentská komora Akademického senátu Masarykovy univerzity.

V reakci na tragickou událost na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy Masarykova univerzita vypsala možnost finanční pomoci. Finanční příspěvek lze poskytnout formou daru přes Obchodní centrum Masarykovy univerzity. Solidární finanční pomoc je určena na podporu osob zasažených v souvislosti s bezprecedentním útokem na vysokoškolské půdě, který nemá v České republice obdoby. Vybraná částka bude předána rektorce Univerzity Karlovy Mileně Králíčkové začátkem roku 2024 k využití pro potřeby osob zasažených útokem na FF UK. Informace o aktuálně darované částce najdete na webu muni.cz.

Poradenské centrum Masarykovy univerzity je zároveň připraveno poskytnout studentům případnou psychologickou pomoc na e-mailu psycholog@muni.cz.

Na 23. prosince byl vyhlášen státní smutek, ve 12 hodin se po celé České republice rozezní zvony. Zádušní mše v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla začne v 15 hodin.