25. 10. 2019

Porevoluční transformaci ekonomiky a společnosti zhodnotí její hlavní aktéři

Zásadní proměny, kterými prošlo Československo a později Česká republika po sametové revoluci, připomene konference „30 let transformace ekonomiky a společnosti“, kterou pořádá Ekonomicko-správní fakulta (ESF) Masarykovy univerzity ve spolupráci s Fakultou sociálních studií MU a Právnickou fakultou MU. Ve třech blocích budou 7. listopadu od 10.00 v prostorách ESF diskutovat o třicetiletém vývoji společnosti tehdejší aktéři reforem ekonomických, právních i společenských.

O ekonomických tématech budou mluvit bývalý prezident a jeden z autorů transformace Václav Klaus, slovenský politik a bývalý slovenský ministr privatizace či financí Ivan Mikloš a prezident Hospodářské komory ČR a někdejší ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. Proměny práva budou hodnotit předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, soudce a dříve předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a advokát Jiří Balaštík, který v roce 1990 působil jako náměstek ministra spravedlnosti. O společenském přerodu promluví například spisovatel a dramatik Milan Uhde, rektor Janáčkovy akademie múzických umění Petr Oslzlý, politička Hana Kordová Marvanová a ředitel organizace Člověk v tísni a jeden z vůdců studentských aktivit v roce 1989 Šimon Pánek.

Konferenci připravily fakulty jako součást oslav stého výročí založení Masarykovy univerzity a zároveň připomínku 30 let, které uběhly od sametové revoluce. „Naším cílem je otevřít odbornou debatu, která zhodnotí uplynulých třicet let a zkusí najít odpovědi na otázky, co se při transformaci podařilo, co šlo udělat lépe a kde jsme se naopak vyhnuli horším variantám,“ uvedl děkan Ekonomicko-správní fakulty MU Antonín Slaný.

Podle Slaného jde o ojedinělou příležitost diskutovat o východiscích transformace, tehdejších očekáváních, průběžné výkonnosti ekonomiky a také o zpětném hodnocení tehdejších kroků. „Například ekonomická transformace bývá v současnosti často a ne zcela právem kritizována. Přitom ve srovnání s dalšími reformami v zemích bývalého socialistického bloku byla naše transformace velmi úspěšná. Problémem však je mezera mezi očekáváním a realitou,“ poznamenal děkan ESF.

Celodenní konference je určená pro akademiky, studenty, ale i širokou veřejnost. Zájemci o účast se však musí zaregistrovat do 3. listopadu na webové stránce události
https://www.econ.muni.cz/30-let-transformace.

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv