11. 11. 2016

Týden humanitních věd přiblíží výzkum na filozofické fakultě. Láká na Shakespeara

Výzkum i to nejzajímavější, co se na škole učí, představí příští týden Filozofická fakulta Masarykovy univerzity. V rámci Týdne humanitních věd, který se koná od 14. do 18. listopadu, pořádá celou řadu popularizačních přednášek. Do mimořádně pestrého pětidenního programu se letos zapojí 26 kateder, ústavů a dalších pracovišť, které společně nabídnou veřejnosti 70 různorodých akcí. Velká část programu bude inspirována 400. výročí úmrtí dramatika Williama Shakespeara.

„Filozofická fakulta se touto akcí tradičně připojuje k oslavám Světového dne filozofie UNESCO, který letos připadá na 17. listopadu,“ uvedla proděkanka filozofické fakulty Jana Horáková.

Hlavní akcí celého týdne je ve středu 16. listopadu Slavnost Týdne humanitních věd, v rámci níž bude udělena Cena děkana za významný tvůrčí čin roku 2016 a vyhlášeni vítězové soutěže o Cenu děkana za nejlepší diplomové a dizertační práce. Součástí programu tohoto dne je také zahájení výstavy fotografií Shakespearových inscenací uváděných na brněnských divadelních scénách. Výstavu umístěnou v přízemí budovy B2 uvede její kurátorka Šárka Havlíčková Kysová z katedry divadelních studií. Návštěvníci zhlédnou také projekci filmové adaptace Shakespearovy hry Bouře.

Celý bohatý program je k dispozici na webu http://humanities.ff.muni.cz/program, vstup na akce je bezplatný. Výročí Williama Shakespeara připomene cyklus přednášek Shakespearovské jeviště od renesance po současnost, který připravila katedra anglistiky a amerikanistiky.

Ústav románských jazyků a literatur zve návštěvníky do překladatelských dílen i na Putování s donem Quijotem. Připomene tím výročí 400 let od úmrtí dalšího významného autora, španělského spisovatele Miguela de Cervantese.

Seminář japonských studií láká na přednášky o buddhismu nebo o studentském pohledu na roční pobyt v Japonsku, psychologové si připravili prezentace týkající se sportovní psychologie a psychologických fenoménů v surfingu.

Laboratoř experimentálního výzkumu náboženství představí Experiment v poli na ostrově Mauritius. Zájemci se budou moci podívat i do Ústřední knihovny FF MU.