25. 10. 2016

Univerzita ocení Zlatou medailí celoživotní práci astronoma Grygara

Zlatou medaili Masarykovy univerzity (MU) převezme ve středu 26. října u příležitosti svých 80. narozenin astronom a popularizátor vědy Jiří Grygar. Univerzita tak chce vyzvednout jeho celoživotní vynikající práci v oboru. Slavnostní předání se uskuteční v 15 hodin v Univerzitním kině Scala, a to při Grygarově mimořádné přednášce na téma Záludné výběrové efekty a zářivé vyhlídky astronomie.

Přední český odborník pracuje na Fyzikálním ústavu Akademie věd České republiky, v minulosti působil také na Masarykově univerzitě. Astronom a astrofyzik je uznáván nejen za svoji vědeckou práci, ale i za svoje postoje ke vztahu vědy a víry, za což v minulosti získal cenu UNESCO Kalinga Prize.

Jiné ocenění v minulosti odmítl. V roce 2009 měl dostat Cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace, podle svého vyjádření ji ale nechtěl převzít proto, že toto ocenění nese jméno instituce, která poškozuje zájmy a dobré jméno akademie věd. Další poctou, jíž se Grygarovi dostalo, bylo pojmenování planetky objevené v roce 1971 jeho jménem.

Zítřejší přednáška je pro návštěvníky bezplatná, je jen nutné zaregistrovat se na webu skrze online formulář. Grygar na ní mimo jiné připomene, že starověké pořadí významnosti astronomických těles na obloze se naprosto liší od současného. Tehdy významné objekty jako Slunce, Měsíc, planety či komety jsou dnes brány jako okrajové, zatímco daleko významnější jevy jako jsou supernovy, černé veledíry nebo kosmické záření byly objeveny až v průběhu 20. a 21. století. Podle mínění astronomů bude trend složitého chápání vesmíru pokračovat.

Zlatá medaile Masarykovy univerzity je po čestném doktorátu a Velké zlaté medaili MU třetím nejvyšším oceněním, které škola uděluje. Dostávají ho významní představitelé vědy, kulturního a veřejného života, a to jako výraz ocenění mimořádných zásluh o rozvoj vědy, kultury a umění a rozvoj univerzity.