25. 2. 2021

Výročí narození Masaryka opět připomenou Masarykovy dny. Budou online

Masarykova univerzita (MU) si opět připomene odkaz prvního československého prezidenta a ve středu a ve čtvrtek 3. a 4. března 2021 uspořádá už druhý ročník akce Masarykovy dny. Motto letošního ročníku zní „Masaryk a ti druzí“ a v sérii přednášek, rozhovorů a koncertů připomene spolupracovníky i oponenty TGM. Kvůli nepříznivé epidemické situaci se bude dvoudenní program vysílat online na webu masarykovydny.cz.

„Přenosy začnou v oba dny shodně v 17 hodin, a kromě webu akce je bude možné sledovat i na YouTube kanálu a na facebookové stránce Masarykovy univerzity. Všechna videa budou poté dostupná i zpětně pro ty, kteří online vysílání nestihli,“ uvedl předseda Rady Kulturního centra Masarykovy univerzity Jaroslav Makovec.

Ve středu 3. března bude hlavní částí programu rozhovor o osobnosti Tomáše Garrigua Masaryka, který povede prorektor pro personální a akademické záležitosti MU Jiří Hanuš s historikem Michalem Stehlíkem. Součástí vysílání bude také reportáž o kuriózní cestě Masarykova psacího pera z Univerzitního centra v Telči do Brna a zase zpět. Závěr přenosu bude patřit koncertu smyčcového kvarteta Indigo Quartet na téma Masaryk a hudba. Kvartet také další skladbou Quadricinium fidium připomene 100. výročí narození moravského skladatele Jana Nováka.

Čtvrteční program bude věnován převážně osobě Karla Engliše, významného prvorepublikového politika a prvního rektora Masarykovy univerzity. O vztahu Engliše a Masaryka bude přednášet Jiří Blažek z Právnické fakulty MU, objev neznámých Englišových rukopisů Velká logika pak přiblíží videoreportáž z univerzitního archivu. „Osoba Karla Engliše je pro Masarykovu univerzitu klíčová, podílel se na jejím založení a také na vybudování silné právnické fakulty. Jeho odkaz si připomeneme společně se Spolkem přátel Karla Engliše, pečujícím o jeho dílo, například vydáním pamětního tisku vzpomínek na TGM,“ uvedl prorektor Jiří Hanuš.

Program 4. března obohatí také zahraniční host – profesorka historie Cynthia Paces z The College of New Jersey připomene ve své přednášce zásluhy TGM a jeho dcery Alice Masarykové o rozvoj zdravotní péče v meziválečném Československu. Zaměří se také na propojení mezi Československem a Spojenými státy, která v té době ve zdravotní sféře vznikala.

Masarykovy dny tvoří od roku 2020 spolu s Mendelovými dny tradiční dvojici akcí, kterými Masarykova univerzita připomíná odkaz dvou velikánů, spojených s univerzitou a s městem Brnem. Podrobný program aktuálního ročníku akce je k dispozici na webu masarykovydny.cz.  

Kontakty

Text této tiskové zprávy, k němuž vykonává majetková autorská práva Masarykova univerzita, je dostupný pod licenčními podmínkami Creative Commons Uvádějte autora 3.0 Česko. Užití textu na základě zákona tím není nijak omezeno, zúženo či limitováno.

Další tiskové zprávy

Přehled všech tiskových zpráv

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info