28. 2. 2020

Výročí narození Masaryka připomene univerzita debatou o demokracii

Dvoudenní akce nazvaná Masarykovy dny s podtitulem Hovory o demokracii se odehraje v Brně u příležitosti 170. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Akce, kterou pořádá Masarykova univerzita, nabídne v úterý a ve středu 3. a 4. března přednášku, koncert, diskusi, projekci filmu i výstavu artefaktů spojených s TGM, které nejsou běžně dostupné veřejnosti.

„Nebude to jen vzpomínka na Masaryka, jde o aktualizaci jeho odkazu ve vztahu k demokracii, z něhož čerpá i naše univerzita, která nese jméno prvního československého prezidenta coby svého zakladatele. Instituce žijí z idejí, ze kterých vyrostly – a případně i z jejich kritiky," uvedl prorektor Masarykovy univerzity pro akademické a personální záležitosti Jiří Hanuš.

Hlavní část programu s volným vstupem pro veřejnost se odehraje ve středu 4. března v Univerzitním kině Scala. Na 16.30 je připravena projekce klasického snímku Dvanáct rozhněvaných mužů. Od 18.15 na film volně naváže debata na téma Hovory o demokracii. Hosty besedy budou politolog Stanislav Balík, teolog Pavel Hošek, publicista Roman Joch, dramaturg a rektor JAMU Petr Oslzlý, historik Ivan Šedivý, ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

V prostorách kina bude zároveň od 16.00 probíhat prodejní výstava vybraných publikací nakladatelství Munipress za speciální zvýhodněné ceny a také tematická výstava Archivu MU o návštěvě TGM v Brně v roce 1924. Na místě bude možné vidět první pamětní knihu Masarykovy univerzity, do které zanesl vůbec první zápis v roce 1924 právě Masaryk, a mimořádně bude také vystavený obraz Františka Hlavici, které zachycuje tehdejší uvítání prezidenta na univerzitě.

Celá akce začne už den předtím v úterý 3. března v 17.30 pietním aktem u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Komenského náměstí. Zúčastní se ho rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš, primátorka města Brna Markéta Vaňková a náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Petr Hýbler.

Na akci naváže v Místodržitelském paláci přednáška historika Andrewa J. O’Shaughnessyho o idejích univerzity Thomase Jeffersona následovaná scénickým pásmem na téma Masaryk a hudba. Dramaturgie pásma se ujal skladatel Miloš Štědroň a vystoupí v něm mužský pěvecký sbor Láska opravdivá a smyčcové kvarteto Indigo Quartet. Tato část programu je jen pro zvané hosty.

Více na http://masarykovydny.cz.