Digitální lingvistika

Navazující magisterské studium v prezenční formě.

Program je možné studovat pouze jednooborově.

Podat přihlášku

Přijímací řízení do navazujících magisterských programů - akad.rok 2024/2025 (zahájení: podzim 2024)
Termín podání přihlášky do půlnoci 30. 4. 2024.

Co se naučíte

V magisterském programu Digitální lingvistika získají studenti vysokou kvalifikaci v kombinaci oborů počítačová věda, informatika a lingvistika.

Absolventi získají kompetence v širokém spektru dovedností aplikovaných informačních technologií. Budou schopni pracovat s programovacími jazyky, používat a kompilovat jazykové zdroje, adaptovat existující jazykové technologie a samostatně provádět analýzu jazykových dat. Dále získají kompetence ke komunikaci v alespoň dvou jazycích a budou schopni pracovat se všemi typy psaných, mluvených a digitálních textů. Vedle tohou absolventi dokážou porozumět mezijazyčné komunikaci ve všech formách.

Absolventi získají uplatnění kdekoliv, kde jsou vyvíjeny, nabízeny nebo používány jazykové služby využívající technologie.

Praxe

Není vyžadována praxe mimo univerzitu, praktické úkoly budou řešeny v rámci projektových předmětů v rámci kurikula.

Chcete vědět víc?

Díky studiu digitální lingvistiky získají studenti široké spektrum znalostí, dovedností a zkušeností, které jim umožní uplatnit se v těch oblastech, kde se v digitálním prostředí objevují jazyková data.

Ideálním místem pro uplatnění absolventů jsou firmy z oblasti informačních technologií zaměřené na zpracování dat přirozeného jazyka a získávání informací z textu – například Google, Seznam.cz, Red Hat nebo Moravia.

Další možností je uplatnění v aplikovaném i základní výzkumu, často ve spolupráci s odborníky z jiných oborů. Absolventi také mohou založit vlastní start-up, který se zaměřuje na využití digitální lingvistiky v konkrétní oblasti.

Přijímací zkouška se nekoná. Je potřeba doložit dokumenty uvedené v kritériích.

Bodové hranice a počty přijatých z minulých let

1. 1. – 30. 4. 2024

Termín pro podání přihlášek

Možnosti studia

Jednooborové studium

Studium, ve kterém má student předem jasně definovaný seznam povinných předmětů. Ty si zpravidla doplní z široké nabídky povinně volitelných a volitelných předmětů. Vybranému vědnímu oboru se pak věnuje naplno.

Předměty – příklad průchodu studiem

Jak může vypadat vaše studium:

Podrobné informace o předmětech studijního plánu

Navazující studium

Zajišťuje Fakulta informatiky
Typ studia magisterský navazující na bakalářský
Forma prezenční ano
kombinovaná ne
distanční ne
Možnosti studia jednooborově ano
jednooborově se specializací ne
v kombinaci s jiným programem ne
Spolupracující instituce
  • Univerza v Ljubljani;Sveučiliště u Zahgrebu
Bodové hranice a počty přijatých z minulých let

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

Potřebujete zjistit něco o přijímacím řízení, TSP, termínech nebo máte jinou obecnou otázku?

Napište nám na prihlaska@muni.cz.

Zajímá vás obsah a podmínky studia programu Digitální lingvistika? Zeptejte se přímo konzultanta programu:

Ing. Radka Brolíková

Konzultant programu