Informace o projektu
Energetická infrastruktura a její vliv na energetickou bezpečnost
- Kód projektu
- MUNI/M/0081/2013
- Období řešení
- 4/2013 - 12/2015
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Masarykova univerzita
- Grantová agentura MU
- INTERDISCIPLINARY - Mezioborové výzkumné projekty
- Fakulta / Pracoviště MU
- Fakulta sociálních studií
- Další fakulta/pracoviště MU
- Přírodovědecká fakulta
Projektování a výstavba energetické infrastruktury probíhá tradičně především formou jednosměrného ´top-down´ přístupu. Rozhodnutí bývá přijímáno na nejvyšší úrovni státního, případně korporátního, plánování, které vybírá vhodnou lokalizaci projektu na základě především geologických, technických a ekonomických parametrů. Tento přístup je však kvůli vzestupu lokálních opozic dlouhodobě neudržitelný, jeho neefektivitu ukazuje například nedávné negativní vyústění veřejné debaty ohledně průzkumu ložisek břidlicového plynu na Náchodsku.
Proti tomuto přístupu lze vymezit ´bottom-up´ přístup, využitý například při lokalizaci francouzského úložiště jaderného odpadu v oblasti Bure, kde jsou příznivé societální faktory nové infrastruktury brány jako primární kritérium. Tento přístup je nicméně zdlouhavý a může vést k suboptimálním technickým výsledkům.
Jako ideální, byť zatím vědecky spíše opomíjená, se proto jeví varianta propojení ´top-down´ a ´bottom-up´ postupů v kombinaci s cíleným časovým rozvržením jednotlivých fází postupu. Předložený projekt v tomto smyslu syntetizuje specifické geologické nástroje užívané pro zkoumání podloží a jeho vhodnosti pro umístění dané infrastruktury (analýza pevných látek, porozity, koncentrace či seismické stability) s nástroji sociálně-vědními, odhalujícími vnitřní dynamiku místních komunit a identifikujícími klíčové podmínky pro aktivizaci lokální opozice (analýza percepcí, síťová analýza, multiagentní modelování).
Výsledná kombinace obou přístupů bude tvořit ucelenou metodiku postupů pro komplexní zhodnocení daného infrastrukturního projektu (podzemní zásobník zemního plynu, úložiště radioaktivního odpadu a v zásadě všechny významnější průmyslové stavby), kterou bude následně možné využít pro tvorbu oficiálních politik v otázkách ´land managementu´, pro lokalizaci citlivé infrastruktury, či další výzkum. Integrální součástí projektu bude i vznik mezioborové univerzitní platformy Energy Security Program, která bude podporovat jak v
Publikace
Počet publikací: 18
2019
-
Depositional environment and hydrocarbon potential of the Oligocene Menilite Formation in the Western Carpathians: A case study from the Loučka section (Czech Republic)
-
The geochemical characteristics of the Menilite Formation in the Czech Carpathians: A short review
Rok: 2019, druh: Konferenční abstrakty
-
The geochemical characteristics of the Menilite Formation in the Czech Carpathians: A short review
Rok: 2019, druh: Další prezentace na konferencích
-
The source rock potential and thermal maturity of the Menilite Formation: A new insights from the Czech Republic
Rok: 2019, druh: Další prezentace na konferencích
-
The source rock potential and thermal maturity of the Menilite Formation: A new insights from the Czech Republic
Rok: 2019, druh: Konferenční abstrakty
2018
-
2D Basin Modelling in the Eastern Variscan Fold Belt (Czech Republic): Influence of Thrusting on Patterns of Thermal Maturation
Journal of Petroleum Geology, rok: 2018, ročník: 41, vydání: 2, DOI
-
Geochemical characteristics, thermal maturity and source rock potential of the Oligocene Šitbořice Member of the Menilite Formation in the Ždánice Unit (Czech Republic)
Geological Quarterly, rok: 2018, ročník: 62, vydání: 4, DOI
2017
-
Local opposition and acceptance of a deep geological repository of radioactive waste in the Czech Republic : A frame analysis
Energy Policy, rok: 2017, ročník: 105, vydání: June, DOI
-
Narrowing the Divide: Perspectives on the Future of Mixed Methods Report From Central and Eastern Europe
Journal of Mixed Methods Research, rok: 2017, ročník: 11, vydání: 1, DOI
-
Natural gas infrastructure and supply patterns in Eastern Europe : Trends and policies