Francouzský jazyk pro hospodářskou činnost

"Jazyk a kultura: brány do světa."

Představení studijního programu

Program je koncipován jako sdružené studium, které probíhá na Pedagogické fakultě MUNI v rámci programu Francouzský jazyk pro hospodářskou činnost a na Ekonomicko-správní fakultě MUNI v kombinaci s programem Veřejná ekonomika a správa. Tato studijní kombinace se v roce 2017 dostala mezi top desítku oborů na MUNI.

Cílem studia je připravit vás pro práci v hospodářsko-administrativní oblasti po stránce jazykové, odborné, komunikační a obecně kulturní. Program je sestavený z předmětových modulů – lingvistického, kulturně historického a geografického, komunikačně praktického a odborně praktického.

Během studia na PdF se naučíte používat odborný francouzský jazyk na úrovni C1 a aplikovat praktické dovednosti z oblasti fonetiky, morfologie, syntaxe a slovní zásoby. V rámci studia na ESF zase získáte základní vhled do ekonomie, veřejné správy a managementu. Všechny své znalosti si také můžete prohloubit a rozšířit během studijních pobytů Erasmus+ ve Francii i v dalších zemích.

Kromě profesní odbornosti získáte i kulturně historický přehled týkající se Francie a frankofonních zemí. Zvládnete interpretovat nejdůležitější historické události, porovnat vlastní kulturu a historický kontext s vývojem frankofonní společnosti a kultury. Naučíte se volit vhodné strategie komunikace s jejími představiteli.

Bez problémů se potom uplatníte v oblasti státní správy, privátního podnikatelského sektoru či mezinárodních institucí.

Je studium programu pro vás?

Odpovězte si na následující otázky:

• Zajímáte se o cizí kultury a jazyky?
  • Baví vás komunikovat s lidmi?
  • Láká vás francouzština ve spojení s ekonomií a veřejnou správou?
  • Chcete měnit svět k lepšímu?

Odpovídáte ano? Pak čeká tento program právě na vás.

Zajišťuje Pedagogická fakulta
Výsledky přijímacích řízení z minulých let zde

„Již gymnázium ve mně vzbudilo vášeň pro cizí jazyky a obor na VŠ jsem si nemohla vybrat lépe. Chtěla jsem se dostat hlouběji do francouzského jazyka a naučit se odbornou terminologii. Kombinace s Ekonomicko-správní fakultou mi navíc přišla velmi praktická. Příjemně mě překvapili šikovní doktorandi, které si ráda vybírám jako cvičící na semináře. Dále vysoká úroveň obchodní angličtiny a perfektní organizace výuky jak ze strany studijního oddělení, tak ze strany vyučujících. Ráda bych využila možnost pracovní stáže ve Francii během magisterského studia.“

Daniela Rakušanová Daniela Rakušanová
studentka programu

Praxe není součástí studia.

Jazykové a odborné schopnosti z hospodářsko-administrativní, interpersonální a komunikační oblasti představují výraznou příležitost pro uplatnění v mezinárodních institucích. Můžete ale pracovat také ve veřejném sektoru nebo v soukromých firmách. Zaměstnavateli našich absolventů jsou například Ministerstvo průmyslu a obchodu či Evropská komise.

Můžete se profesně uplatnit také například jako jazykoví experti se znalostmi odborné komunikace v cizím jazyce. Svým profilem můžete přispět ke kultivaci a rozvoji mezinárodní hospodářské a administrativní spolupráce.

„Vždycky mě bavily jazyky a matematika, když jsem se tedy dozvěděla o kombinaci studia ekonomie a francouzštiny, věděla jsem, že tohle je něco pro mě. Líbí se mi zapojení rodilých francouzských učitelů do výuky, člověk pak získá zase jiný pohled na věc. Při studiu jsem také ocenila komorní prostředí tohoto oboru, všichni jsme se znali i navzájem s profesory. Vytvořilo se takové skoro až rodinné prostředí, ve kterém se dobře studovalo.“

Anna Slováková Anna Slováková
absolventka programu

Test studijních předpokladů

Test z francouzského jazyka (odkaz na soubor .pdf)

Podmínky a kritéria pro přijetí ke studiu na MUNI PED pro rok 2019/2020

Možnosti studia a předměty

Sdružené studium

Sdružené studium umožňuje absolvovat stěžejní část studia (120 kreditů) v jednom studijním programu a doplňkovou (60 kreditů) v rámci jiného studijním programu. Student se zapisuje do studijního programu, ve kterém absolvuje hlavní studium; hlavní i vedlejší obor bude mít uveden na diplomu.

Na MUNI můžete dál studovat francouzštinu na PedF a FF. Případně můžete zvolit ryze ekonomické obory či česko-francouzské magisterské studium Veřejné správy na ESF, které na naše studium přímo navazuje.

Chcete vědět víc?

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

PhDr. Hana Kyloušková, Ph.D.

Konzultant programu

e‑mail: