Sedm tipů, jak s klidem zvládnout TSP

Víme, jak velkou roli hraje nervozita při skládání jakýchkoli testů a zkoušek. Proto pro vás máme pár tipů, jak úspěšně (a hlavně v klidu) zvládnout Test studijních předpokladů (TSP).

říjen 2024 Přijímačky

Bez popisku

Hlavní rada zní: nepodceňte přípravu. Už při podávání přihlášky zvažte svou strategii, zjistěte si informace o důležitých termínech, a především si poctivě přečtěte veškeré informace. Pokud se hlásíte na studijní program, nejdříve si ověřte, zda nepatříte mezi adepty na přijetí bez přijímaček. V případě, že se vás přijímací zkouška týká, si nastudujte, jaké přijímací testy požaduje vámi zvolená fakulta. Jsou-li to TSP, pokračujte ve čtení tohoto článku.

1. Přijďte včas – ani pozdě, ani brzo

Ještě před samotným dnem konání testu doporučujeme najít si na mapě trasu a také dopravní spojení na místo, ať máte jistotu, že víte, kam a jak pojedete. Pokud pojedete z velké dálky, zvažte možnost přespání v místě, které jste si zvolili pro psaní TSP.

Testy se většinou nepíší v budově fakulty, na kterou se hlásíte. Konkrétní čas a místo najdete nejpozději 7 dní před daným termínem ve své e-přihlášce v části „Informace k přijímacímu řízení“. V budovách si dáváme záležet na přehledném značení, navíc vám všude budou k ruce organizátoři. Za podpory rodičů nebo kamarádů pro vás bude cesta příjemnější, ale rozlučte se s nimi před budovou. Při samotném testu vám nijak nepomohou, navíc sami často bývají nervózní, což vás může rozhodit.

Přijít včas neznamená pět minut před testem. Doporučujeme dát si rezervu asi 20 až 30 minut. Pokud přijdete výrazně brzy, může stres postupně narůstat, a navíc nic předem nezmůžete. Přiběhnout naopak na poslední chvíli se nevyplácí, protože po začátku čtení instrukcí vás organizátoři nemohou do třídy pustit! Takže platí klasické „raději dříve než později“, ale ideálně ne o moc dříve.

Pozor! Upozorňujeme, že zmíněné rady nejsou určeny pro všechny uchazeče, ale jenom pro ty, kterých se týká TSP.

Pokud se hlásíte na lékařskou a farmaceutickou fakultu, na fakultu sociálních studií či na fakultu sportovních studií, budou vás čekat jiné testy s jinými podmínkami.

Více informací o přijímacích zkouškách naleznete také v popisu vybraného studijního programu na webu MUNI.

2. Nezapomeňte občanku či pas a přihlašovací údaje

Připravte se předem na všechny eventuality, abyste se mohli soustředit na to důležité a něco vás nevykolejilo. Důležitou vstupenkou do učebny je průkaz totožnosti, tedy občanský průkaz nebo cestovní pas (oboje platí i pro slovenské uchazeče). K samotnému testu pak budete potřebovat číslo vaší přihlášky a heslo nebo učo a heslo (pokud jste již dříve na MUNI studovali) . Abyste tyto údaje nemuseli překotně lovit v mobilu, který mimochodem musí být vypnutý, napište si oba údaje na papír a mějte ho nachystaný v kapse nebo batohu.

3. Propiska je must have a vezměte si svačinu!

Na místě budete mít k dispozici tablet, na kterém se test skládá. K tomu vám dáme i papír na poznámky, skici či výpočty. Psací potřeby si ale přineste svoje. Je jedno, jestli si přibalíte jen propisku, nebo třeba i tužku a zvýrazňovač.

TSP se skládá ze tří částí. Během testu bude jedna krátká přestávka, kdy budete moci odejít z místnosti a občerstvit se, případně si dojít na toaletu. Proto si s sebou vezměte i něco malého ke svačině. Například čokoláda je na podporu dobré nálady ideální, ale když vás povzbudí toust od mámy, směle do toho. Protože pitný režim ctíme, uzavíratelnou lahev s vodou můžete mít na stole pořád.

Studentka Lucie Odstrčilová před budovou Masarykovy univerzity Studuj na MUNI

Organizátoři byli milí a usmívali se, což mi pomohlo. Na testu byli různí lidé. Někdo byl úplně v klidu, někdo panikařil. Pamatuji si na slečnu, která se úplně celou dobu třásla – od vstupu do učebny až po odchod pryč. Dokonce se jí neulevilo ani po dopsání, i když neměla vůbec špatný bodový výsledek,“ vzpomíná Lucie a dodává: „Byla by škoda se nechat rozhodit tím, že je člověk vedle mě víc v klidu, nebo má naopak větší nervy. Já se několikrát zhluboka nadechnu a soustředím se jen na sebe. Zbytek světa není důležitý. Uchazečům o studiu doporučuji se zaměřit na uklidňující techniky, které zabírají právě jim.“

Lucie Odstrčilová o zkušenosti s TSP

4. Elektronika je ze hry

Po celou dobu testu (i během pauzy!) nemá na stole ani ve vašich rukou místo žádná jiná elektronika kromě našich tabletů, na kterých test skládáte. Zákaz platí pro chytré i běžné hodinky, sluchátka a samozřejmě i mobilní telefony.

Nejlépe uděláte, když vše sbalíte do batohu a zajistíte, že vaše zařízení nebudou vydávat žádné zvuky. Myslete přitom také na ostatní vystresované kolegy, které může i jen vibrace telefonu dost rozhodit. Zvolte letový režim nebo mobil ideálně úplně vypněte. Časomíru najdete na tabletu a všechny potřebné informace vám vysvětlí organizátoři před testem.

5. Dodržujte pravidla, obcházení systému se nevyplácí

Máte možnost až dvou termínů, nevsázíte tak na jednu kartu. Není proto žádný důvod snažit se obejít systém. Sluchátko skryté pod vlasy, tahák nebo kalkulačka, to vše jsou věci, které vám nejen po dobu testu zabavíme, ale téměř s jistotou vám kvůli nim nedovolíme dál pokračovat. Komunikace s ostatními uchazeči a opisování nedává smysl vůbec, protože budete mít jinou verzi testu než váš soused.

6. Oblečení

Téespéčka, jak studenti Testu studijních předpokladů rádi říkají, nejsou přehlídka krásy. Test prověřuje vaše znalosti a způsob uvažování, váš vkus je teď vedlejší. Věřte, že nikdo nebude hodnotit vaše oblečení, make-up nebo účes. Drtivá většina uchazečů je ponořená do sebe a okolí moc nevnímá, proto se nebojte udělat si pohodlí.

Vytáhněte ze skříně oblíbenou mikinu nebo šťastné ponožky, hlavní je, aby vám bylo příjemně. V nové košili nebo kousavém svetru se nemusíte cítit přirozeně, a tím zbytečně zvyšujete svou hladinu stresu. Pokud vám ale nové oblečení nebo perfektní make-up dodají sebevědomí a zklidnění, směle do toho.

Bez popisku

7. Zjistěte, co vás uklidní

Pro někoho je to oblíbená hudba, jiný preferuje studenou sprchu po ránu, další zase dechová cvičení. Najděte si něco, co vás dostane z kolotoče negativních myšlenek a obav. Začněte už den předem – kvalitním spánkem – a ráno si pak udělejte hezký start dne.

Někteří jedinci mají pocit, že jim ke zklidnění pomůže alkohol, ale opak je pravdou. Pokud organizátoři pojmou podezření, že jste pod vlivem některé z návykových látek, mohou vás z testu vyloučit. Párty den před testem bychom vám také nedoporučovali.

Studujte na MUNI

Vyberte si z nabídky programů a staňte se i vy studujícími Masarykovy univerzity. Na MUNI vás čeká kvalitní a prestižní studium, špičkové zázemí, přátelská a respektující atmosféra i spousta nových zážitků. Přidejte se k nám a staňte se tvářemi MUNI.

Zjistit více

Fotografie uchazečů o studium na Masarykově univerzitě pro web Studuj na MUNI

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info